V Indii stojí iPhone X po novom $1700

0

Apple začalo prednedávnom dobíjať Čínu a pomaly ale isto začína s celkom novým trhom na ktorom počas posledných rokov výrazne posilňuje. India je neuveriteľne zaujímavá z pohľadu ekonomiky. Ako sa ale ukazuje, Applu sa tu veľmi nedarí. Teraz dokonca zvýšil cenu iPhonu X na astronomické číslo!

Apple za to žiaľ nemôže

Len pred niekoľkými dňami by si si v tejto krajine zakúpil iPhone X bez problémov za 105 720 rupiov ($1237), čo je v prepočte na naše asi 998€. To veru nie je ani zďaleka taká zlá cena, minimálne pokiaľ si ju zrovnáme s tým, že Slovák musí zaplatiť ešte asi o 150€ viac aby sa dostal k základnej, 64GB variante. V krajine sa ale udiali zásadné colné zmeny a sadzby vzrástli až o 14% čo sa samozrejme prejavilo aj na cene iPhonu X. Tá narástla do astronomických výšin a Apple si po novom začalo účtovať za vrcholný model s 256GB pamäťou až 109 000 rupiov ($1700), čo je v prepočte na naše asi 1337€!

Popravde u nás sa cena veľmi nelíši. Veď za to isté Slovák zaplatí 1299€ a tiež nepatríme medzi krajiny s najvyššou priemernou mzdou. Na druhú stranu sa ale Applu v Indií príliš nedarí, nakoľko je tu obyvateľstvo veľmi chudobné a môže si často krát dovoliť len základný model SE. Uvidíme, ako toto celé dopadne. Rozdiel v cene je veru obrovský a v Indii to okamžite pocítia.

Buď siahnu po lacnejšom iPhone alebo si jednoducho kúpia nejaký ten Andorid. Apple sa voči nevýhodným colným poplatkom v tejto krajine už vminulosti rozhodol bojovať. Jednoducho tu postavil fabriku, kde produkuje iPhone SE pre miestny trh. Čo ale urobí teraz s iPhonom X? Oplatí sa mu ho do krajiny vôbec distribuovať? Určite áno, len musí nájsť cestičky, pomocou ktorých bude môcť znížiť cenu. Továreň sa však kvôli iPhinu X v dohľadnej dobe určite stavať nebude!

iPhone X dostáva v Indii polená pod kolená. Oplatí sa Applu vôbec jeho predaj v tejto krajine? - svetapple.sk

iPhone X dostáva v Indii polená pod kolená. Oplatí sa Applu vôbec jeho predaj v tejto krajine? – svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk