Kým v USA Apple predstavilo svoje nové iPhony ešte 10. septembra a do predaja sa dostali už 20. septembra, na Slovensku prebehol v podstate rovnaký proces. Apple.com okamžite informovalo o všetkých dôležitých novinkách. Na slovenských stránkach Apple.com/sk však dodnes nič nenájdeme. V USA už funguje iPhone 11/11 Pro, u nás je novinka stále XR/XS.

V USA už funguje iPhone 11/11 Pro, u nás je novinka stále XR/XS.

Slovenská republika je v postate akýsi malý štát v srdci Európy. Minimálne tak sa na nás pozerá zrejme väčšina okolitých krajín, či svetovýh veľmocí. V USA to nie je žiadna výnimka. Aj preto sa netreba čudovať, že u nás nenájdeme žiaden oficiálny Apple Store a ani Apple Online Store (ktorý napríklad v susednej ČR funguje už roky).

Výsledok je teda taký, že na oficiálne informácie môžeme využívať len stránku www.apple.com/sk. Pokiaľ ale chceme aby boli aktuálne, aj tak musíme prejsť na zahraničné weby. Jablková spoločnosť u nás akosi zaspala a s aktualizáciou údajov si nerobila veľkú hlavu. Na titulnej stránke svieti „absolútna novinka“, ktorou je však v tomto prípade vyše roka starý iPhone XR. Tak isto aj keď prejdeme v hornom menu do sekcie iPhone, uvidíme niečo, čo nás možno zaskočí.

V tejto časti menu je ako novinka označený iPhone XR a iPhone XS/XS Max. Tie však v dnešnej dobe už ani v predaji nie sú rovnako tak ako aj iPhone 7, o ktorom sa stále na slovenských stránkach dočítate všetko čo potrebujete. Apple si veľkú hlavu nerobí evidentne ani s operačným systémom. Podľa slovenských stránok je aktuálny iOS 12, ktorý je však už skoro mesiac minulosťou.

Aj iné produkty

Jablková spoločnosť evidentne zaspala. Tak isto ako sekcia s iPhonom nás už vlastne ani neprekvapili hodinky Apple Watch. Tu sa o Series 5 nedozvedáme vôbec nič, dokonca ani to, že existujú. Podobné situácie zažívame pri iPade a 10,2″ modeli, ktorý je v tomto prípade stále 9,7″. Zaujímavé je ale to, že zmienka o takom Macu Pro, ktorý bol predstavený v prvej polovici roka 2019 tu už je.

Hoci toto zariadenie stále nie je v predaji. Uvidíme ako sa situácia vyvinie a kedy Apple zistí, že stránky treba aktualizovať všade. Nie sme pre nich možno až taká zaujímavá krajina ale nejaké predaje tvoríme a tak by bolo slušné, keby na nás takýmto spôsobom nezabúdali. Vyše mesiaca po Keynote je to naozaj dosť trápne, že sa o nových zariadeniach môžeme dočítať len z „neoficiálnych“ zdrojov alebo zahraničných stránok.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Everalbum

Apple v Rakúsku, Maďarsku, Česku či Poľsku má už všetky stránky preložené s novými produktmi. Ak sme to správne pochopili, Ukrajina sa spolieha na oficiálne stránky ruského Applu. Tak či onak, situáciu budeme sledovať a dúfame, že si na nás firma rýchlo spomenie…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.