V čom spočíva tajomstvo úctyhodného zoznamu megaúspešných produktov a služieb? Tím okolo S. Jobsa dokázal správne zhodnotiť vývojové trendy. Ale ako?

Predpovedal budúcnosť?

Spôsob, akým o trendoch uvažujú, vysvetlil bývalý šéf Applu na jednej konferencii výrokom, ktorého autorom je slávny hokejista Wayne Gretzky: „Korčuľujem tam, kde puk bude, nie tam, kde bol. A my v Apple sme sa vždy snažili robiť to tak, ako Wayne povedal. Od úplného začiatku. A vždy sa budeme.“

Apple pod vedením S. Jobsa nikdy nenasledovalo trendy, Apple bolo ich tvorcom. Dosiahnuť to mohli jedine vlastnou tvrdohlavosťou a „nosom na budúcnosť.“ Jobs ani nikto v Apple nebol jasnovidec ani nič podobné aby vedel, čo bude dobré a čo nie. Aj oni robili chyby a robili ich veľa. Ako firma sa z nich však vždy vedeli poučiť, upraviť podľa nich svoj plán a pokračovať vo svojej ceste.

Jobs sa nebál kradnúť

Myslenie ako naozajstný vizionár, schopnosť vidieť smer, ktorým sa technológia vyvíja a easy-to-use produkty tvoria dedičstvo Apple a legendu Steva Jobsa.  Picasso raz povedal: „Dobrí autori kopírujú, no tí najlepší kradnú.“ A Apple sa nikdy nehanbilo kradnúť veľké myšlienky.

Vedeli nájsť objavené, vylepšiť to a vydať ako exkluzívny produkt. Kto z vás vedel, že uživateľské prostredie operačných systémov ako ho poznáme teraz (t.j. pracovná plocha, ikonky, myš), vymyslela firma Xerox? Málokto. Ale Jobs vedel, že je to budúcnosť, dokázal presvedčiť vedenie Xeroxu, aby dostal prístup k týmto novým technológiám a jednoducho to spravil rovnako, ale po svojom.

Tvrdohlavosť

Spravodlivo kritický bol Jobs aj k Microsoftu a Androidu. „Myslím, že záleží na tom, čo kradnete. Napokon, inovácia je jednoducho vylepšenie niečoho už vymysleného,“ povedal Jobs. Podľa neho Microsoft nikdy nevedel čo chce a často sa zahrával s ohňom. Apple také nebolo. Tiež veľa a rado experimentovalo, ale vždy malo pevne položené zásady, ktorých sa držalo. Išlo si za svojim ako tank. Kde sa pohli, tam oslavovali úspech, vďaka Stevovi Jobsovi. Vďaka jeho jedinečnosti a strachu, ktorý nemal, sa tvrdohlavo a ctižiadostivo rútili dopredu a lámali všetky rekordy aby sa v roku 2015 mohli stať najhodnotnejšou firmou na svete. To už Steve bohužiaľ zažiť nemohol.

Z tohoto všetkého plynie aj nejaké to posolstvo pre nás smrteľníkov. Choďte si za svojím, nebojte sa a myslite out-of-the-box. Úspech sa dostaví. Veď sám Jobs povedal, že všetky prekážky života vyzerajú v porovnaní s predstavou smrti ako neškodné kuželky, ktoré vám vo vašej ceste nemôžu zabrániť. Naberte odvahu a pustite sa do života po hlave. 🙂

Prečítajte si tiež  iPhone 16 Pro môže priniesť bláznivú zmenu dizajnu kamery. Toto snáď nikto nečakal

V článku sa nachádzajú parafrázované citáty Steva Jobsa

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Juraj Hallon
Ahoj, som Juraj, spolumajiteľ svetapple.sk. Pohybujem sa vo svete internetového biznisu už takmer 10 rokov. Venujem sa hlavne biznisovému rozvoju nášho firemného portfólia, spravujem ho technicky a tiež som sporadickým autorom niektorých článkov.