Nedávno predstavené MacBooky Pro novej generácie dorazili s niekoľkými vylepšeniami, ktoré sa týkajú hlavne nových čipom M2 Pro a M2 Max. YouTubový kanál iFixit zverejnil prvý teardown, ktorý približuje pohľad na nové zariadenia zvnútra. Rozobratie 14″ MacBooku Pro odhalilo len malé množstvo interných zmien.

Apple použilo pri výrobe MacBookov Pro s čipmi M1 Pro a M2 Pro podobné výrobné postupy. Niet sa čomu čudovať, keďže obe zariadenia sú v podstate identické. Pri demontáži sa však zistilo, že model s čipom M2 Pro má menší chladič ako predchádzajúca generácia.

 

iFixit tiež uvádza, že 128 GB pamäťové modely sa čoraz ťažšie hľadajú a sú drahšie, pretože menšie diely sa postupne vyraďujú. V dôsledku toho Apple prešiel od štyroch menších 128GB modulov v 14″ MacBooku Pro M1 k dvom väčším 256GB modulom.

Usporiadanie a napokon aj vnútorný, či vonkajší dizajn sú prakticky rovnaké ako v predchádzajúcej generácii. Skutočná zmena sa nachádza v novej generácii čipov.

Apple Silicon M2 Pro

Čip M2 Pro je vyrobený druhou generáciou 5nm procesu a ponúka o 20% viac tranzistorov ako čip M1 Pro a dvojnásobok čipu M2. Výkon viacvláknového procesora je až o 20% vyšší ako v prípade M1 Pro. Apple vo svojej správe k uvedeniu tvrdí, že niektoré aplikácie ako napríklad Photoshop alebo Xcode dokážu vykonávať náročné úlohy podstatne rýchlejšie. Čip ponúka 200 GB/s zjednotenú šírku pásma pamäte.

Grafický procesor M2 Pro možno nakonfigurovať až s 19 grafickými jadrami, čo je o tri viac ako v prípade M1 Pro. Vďaka tomu je grafika až o 30% rýchlejšia ako v predchádzajúcej generácii.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Čip M2 Pro a M2 Max
Zdroj: MacRumors

Apple Silicon M2 Max 

M2 Max je vybavený rovnakým 12-jadrovým CPU ako M2 Pro, no ponúka výkonnejšie GPU s 38 jadrami a väčšiu vyrovnávaciu pamäť L2. Čip ponúka až o 30% rýchlejšiu grafiku ako M1 Max. Nová generácia tiež obsahuje o 10 miliárd tranzistorov viac ako M1 Max a poskytuje konfiguráciu s až 96 GB unifikovanej pamäte. Podľa spoločnosti Apple je M2 Max najvýkonnejší čip na svete pre profesionálne notebooky.

MacBook Pro 2023
Zdroj: Apple

Čipy sú tiež energeticky úspornejšie a umožňujú lepšiu výdrž batérie v nových modeloch MacBook Pro. Oba čipy obsahujú 16-jadrový Neural Engine, špecializované mediálne motory, obrazový signálový procesor novej generácie.

Prečítajte si tiež  Apple je druhý najväčší výrobca počítačov na svete. V porovnaní s minulým rokom si ale pohoršil
Môže ťa zaujímať
- Reklama -