Spoločnosť Apple je v súčasnosti najhodnotnejšou na svete a preslávila sa najmä nakúsnutým jablkom vo svojom logu. Toto logo poznáme už niekoľko desiatok rokov a v dnešnej dobe sa s ním stretávame prakticky všade, či už ide o reklamu na internete alebo o produkt spoločnosti. Paradoxom tohto loga je však fakt, že množstvo ľudí ho nedokáže nakresliť. Skúste to aj vy!

Výskum

Najnovší výskum preukázal, že takmer nikto nedokáže dokonalo nakresliť Apple logo a len veľmi málo ľudí to dokáže aspoň s akou takou presnosťou. Množstvo ľudí dokonca nakreslilo niečo, čo sa na Apple logo ani zďaleka nepodobá a to boli predovšetkým majitelia týchto zariadení. Azda najčastejšie chyby robili ľudia najmä v bodoch, kedy bolo potrebné nakresliť stonku jablka, ktorú kreslili naopak alebo nakúsnutie, kde taktiež vznikal problém s tým, kde vlastne je. Zo všetkých 85 opýtaných študentov na istej Kalifornskej univerzite, ktorá sa dokonca nachádza v štáte, kde Apple vzniklo, nevedelo až 89% nakresliť logo spoločnosti, ktoré sa nachádza takmer všade okolo nás.

- Reklama -

Len 7 ľuďom sa podarilo toto logo zreprodukovať bez väčších chýb, a iba jeden jediný dokázal Apple logo nakresliť absolútne dokonalo. Ostatní pri kresbe zlyhali a vytvorili poväčšine niečo, čo sa na logo spoločnosti ani zďaleka nepodobá!

Pokusy o nakreslenie Apple loga - svetapple.sk
Pokusy o nakreslenie Apple loga – svetapple.sk

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať nakresliť logo spoločnosti ako veľmi jednouché, nie je to až také ľahké a naozaj s tým má väčšina ľudí problém. Odborníci však majú odpoveď a tvrdia, že vedia, prečo ľudia jednoducho nevedia nakresliť logo Apple. Podľa ich slov je to predovšetkým preto, že ľudia si jednoducho neuvedomujú detaily na veciach, na ktoré sa často pozerajú, jednoducho to berú ako samozrejmosť a ľudský mozog si ich nezapamätá. Táto teória je zdá sa pravdivá, keďže sa tento jav neprejavuje iba pri logu Apple ale aj pri logách iných spoločností.

Druhým faktorom, ktorým sa môžu obhájiť účastníci experimentu je to, že jednoducho nevedia kresliť. Áno, ono sa zdá ľahké nakresliť nejaké logo, no dodržať jeho proporcie je naozaj náročné! Ako ste na tom vy, vedeli by ste nakresliť Apple logo alebo nie?

apple_logo_evolution

Zdroj:  theverge.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.