Moderná doba prináša aj moderné problémy. Deti môžu narobiť poriadne veľké škody tam, kde by sme to od nich neočakávali. Najnovšia udalosť sa udiala vo Veľkej Británii. Postaralo sa o ňu iba 11-ročné dievčatko. To prostredníctvom aplikácie dokázalo minúť až 4642 libier (skoro 5300€).

11-ročné dieťa minulo cez appku 5300€

72-ročný Steve Cumming zažil niečo, čo by nepotešilo žiadneho rodiča. Svojej 11-ročnej dcére dovolil minúť 4,99 GBP na hru Roblox. To však ešte netušil, že dievčatko urobí omnoho viac transakcií.

Väčšinu z nich vôbec nezaznamenal, pretože boli údajne príliš nízke (pod 99p). O niekoľko mesiacov si však založil Internet Banking a zistil znepokojivú informáciu. Z jeho debetnej karty zmizlo 4642 libier, čo je v prepočte zhruba 5300€.

Steve po týchto udalostiach skonštatoval, že jeho dcéra utrácala peniaze v domnení, že sa jedná o virtuálne prostriedky. V princípe sa teda mala dostať „do pasce“ bez toho, aby si uvedomovala, čo vlastne robí.

Roblox je oficiálne dostupný úplne zadarmo. Hrá ho približne 100 miliónov ľudí po celom svete a jeho princípom je vytvárať a spájať rôzne hry vo virtuálnom svete. Pochopiteľne však obsahuje in-app nákupy, ktoré v tomto prípade narobili nepekné problémy.

11-ročné dieťa minulo cez appku 5300€. Jej 72 ročný otec na to prišiel neskoro.
11-ročné dieťa minulo cez appku 5300€. Jej 72 ročný otec na to prišiel neskoro.

Otec dievčata oslovil Jeremy Vine Show na rádiu BBC 2, pomocou ktorého sa mu podarilo skontaktovať autorov Robloxu. Tí boli po vysvetlení udalostí ochotní pristúpiť na dohodu a otcovi vrátili všetky minuté peniaze (aj napriek tomu, že na problém prišiel až po dlhých týždňoch). Tento príbeh teda dopadol celkom dobre.

Nie vždy má ale podobný prípad šťastný koniec. Ľudia zvyknú prichádzať o stovky či dokonca tisíce eur úplne zbytočne. Dávajte si preto pri svojich deťoch pozor na to, čo hrajú a nakupujú na svojich smartfónoch.

11-ročné dieťa minulo cez appku 5300€. Jej 72 ročný otec na to prišiel neskoro.

zdroj

Prečítajte si tiež  macOS Big Sur: Nový operačný systém so starým ikonickým zvukom.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.