Je to takmer neuveriteľné, no od doby, kedy sa začala predávať úplne prvá verzia dnes už legendárneho Photoshopu ubehlo presne 26 rokov! Dňa 19.2.1989 sa tento program alebo aplikácia pre vtedajšie počítače začala predávať a bratia Thomas a John dokázali vytvoriť najlepší grafický program na úpravu fotografií, určený pre amatérov, ale aj profesionálov na celom svete!

Pôvodne Display

Pôvod Photoshopu nie je taký, ako by  mnohí z nás predpokladali. V skutočnosti jeho prvotná verzia vznikla ešte v roku 1987, kedy ju Thomas Knoll vytvoril ako svoju doktorandskú prácu a pomenoval veľmi jednoducho, Display. Pôvodne bola zameraná len na počítače Macintosh od spoločnosti Apple a dokázala zobraziť presne 50 odtieňov sivej. Po jednom roku videl Thomasov brat John v programe naozaj veľkú budúcnosť a donútil ho, aby Display vylepšil a doplnil ho o ďalšie funkcie. Po tom, ako to Thomas urobil, vznikol Photoshop, ktorého prvá verzia sa začala predávať počas tohto dňa presne pred 26 rokmi!

- Reklama -

Adobe Photoshop v roku 1989 - svetapple.sk

Dohoda s Apple

Obom bratom sa podarilo ešte v roku 1988 uzavrieť špeciálnu dohodu so spoločnosťou Apple, aby ich vtedajší program vychádzal exkluzívne pre počítače Mac. Táto spolupráca bola veľmi výhodná pre obe strany, no vzhľadom na horšie predaje spoločnosti Apple, ktorá sa postupom času dostávala do problémov, muselo Adobe exkluzívnu spoluprácu rozviazať a Photoshop ponúkať aj iným spoločnosťiam.

Vznik legendy

Takto vznikol v dnešnej dobe najlegendárnejší grafický program na svete, ktorý používajú jednak profesionálni grafici, ale aj úplní amatéri! Photoshop sa jednoducho počas svojich 26 rokov existencie stal synonymom pre úpravu fotiek tak, ako iPhone pre smartfóny. Práve preto želáme Adobe, veľa ďalších, šťastných rokov a samozrejme, Všetko najlepšie!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.