V liste, ktorý bol zdieľaný s umelcami prostredníctvom informačného panela Apple Music for Artist technologický gigant uvádza, že držiteľom hudobných práv platí výrazne viac, než jeho konkurencia. O poznatky sa postarala redakcia prestížneho denníka The Wall Street Journal, ktorá sa dostala ku týmto „tajným“ informáciám.

Ak ste sa niekedy zamysleli nad tým, koľko zarába umelec/držiteľ práv za jedno vypočutie skladby, podľa Apple je to približne jeden cent. Táto suma sa samozrejme môže meniť v závislosti od toho, v akom regióne sa človek nachádza.

V USA, kde základná licencia Apple Music stojí pre dospelú osobu 9,99$ (8,35€) mesačne bez dane sú podmienky pravdepodobne lepšie ako na Slovensku, kde Apple Music stojí pre dospelú osobu 5,99€ mesačne aj s daňou. Táto matematika však platí aj pri konkurenčnej platforme Spotify.

Dvojnásobný zárobok

Zverejnená správa zdôrazňuje, že na Apple Music sa zarába približne dvojnásobok toho, čo na Spotify pri každom jednom prehraní. Na zelenej platforme sa bavíme len o cca 1/3 či polovici centu za stream.

Technologický gigant uvádza, že až 52% z celkovej sumy predplatného putuje na účet vydavateľstiev a držiteľov hudobných práv. Ak nimi nie sú priamo umelci, ich celková provízia môže byť tým pádom ešte nižšia…

Na záver článku sa hodí uviesť, že Spotify má ku dnešnému dňu približne dvojnásobok platiacich používateľov v porovnaní s Apple Music. Ku koncu roka 2020 to bolo 155 miliónov účtov, zatiaľ čo platofrma od Apple eviduje asi 60-70 miliónov účtov.

Pokiaľ máte informácie o tom, koľko Apple platí držiteľom práv za každé jedno prehranie vo svojej službe na Slovensku, dajte nám o tom vedieť v komentároch!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.