Macy patria medzi najvýkonnejšie osobné počítače na trhu. Ani to ich však nerobí imúnne voči bežným problémom, ktoré vo väčšine prípadoch vznikajú v dôsledku zlých návykov používateľov. Spomeňme napríklad hromadenie nepotrebných súborov, ktoré zahlcujú disk a negatívne ovplyvňujú výkon systému macOS. Toto všetko sa deje aj napriek tomu, že používate SSD disk najnovšej generácie. Tento hardvér totiž rovnako potrebuje dostatok miesta na vykonávanie operácií a spracovávanie údajov.

Z tohto dôvodu by ste si mali v počítači Mac udržiavať poriadok a pokiaľ je to možné, zbaviť sa nepotrebných súborov. Často sú práve oni problémom nedostatočného výkonu, ktorý vám robí vrásky na čele.

Našťastie s funkčným riešením teraz prichádza spoločnosť DrBuho, ktorá ponúka svoj vydarený program BuhoCleaner. Ide o jednu z najlepších aplikácií na čistenie a optimalizáciu počítačov Mac.

BuhoCleaner a jeho test

Hneď po nainštalovaní a spustení aplikácie vás privíta čisté a pomerne jednoduché grafické rozhranie. Všetky dostupné funkcie sú zobrazené v ponuke na ľavej strane menu.

Kliknutím na tlačidlo „Scan“ sa vykoná analýza celého systému s cieľom odhaliť všetky zbytočné súbory (napr. vyrovnávaciu pamäť, systémové protokoly a nepoužívané súbory DMG). Tých sa následne viete zbaviť kliknutím na tlačidlo „Remove“.

Ako môžete vidieť v našom teste, programu sa podarilo nájsť a úspešne odstrániť pomerne veľké množstvo nepotrebných súborov.

BuhoCleaner
Zdroj: BuhoCleaner

Odinštalovanie aplikácií

Prostredníctvom tejto funkcie môžete kompletne odinštalovať aplikácie vrátane všetkých súborov a podpriečinkov, ktoré sa vytvorili počas ich inštalácie. Máte tak dobrú príležitosť zbaviť sa všetkých nepoužívaných programov a uvoľniť miesto na disku. Ako iste viete, na Macu je odinštalovanie apiek trochu zložité.

Jednoducho zaškrtnite políčko vedľa programu, ktorý chcete odstrániť, a kliknite na tlačidlo „Remove“. BuhoCleaner sa postará o zvyšok v priebehu krátkej chvíle.

BuhoCleaner
Zdroj: BuhoCleaner

Veľké súbory

Vyhľadávanie a odstraňovanie veľkých súborov v operačnom systéme macOS nebolo nikdy jednoduchšie. Aj v tomto prípade ich môžete detegovať kliknutím na tlačidlo „Scan“. Následne už iba stačí vybrať tie, ktoré považujeme za vhodné na odstránenie a zbaviť sa ich.

Duplikáty

Ďalšia užitočná funkcia v aplikácii BuhoCleaner je možnosť skenovania celého disku so zreteľom na duplicitné súbory, ktoré zbytočne zaberajú miesto. Asi by ste boli rovnako prekvapení ako my, keby ste zistili, že výsledok skenovania objavil až 13,46 GB duplicitných fotografií, skladieb a dokumentov. Zbytočne nám zaberali miesto.

Podobné fotografie

Jednou z nových funkcií programu BuhoCleaner vo verzii V1.9.6 je Similar Photos (Podobné fotografie). Pomáha prehľadávať konkrétny priečinok alebo vašu knižnicu fotografií a potom vám ukáže všetky obrázky, ktoré sa na seba podobajú. Na základe toho si vyberiete tie, ktoré v Macu nepotrebujete a jedným kliknutím ich odstránite.

Prečítajte si tiež  Apple konečne opravilo otravný problém v macOS Ventura 13.3.1
BuhoCleaner
Zdroj: BuhoCleaner

Startup items

Pokračujúc funkciami BuhoCleaner nájdeme políčko „Startup items“, prostredníctvom ktorého je možné aktivovať / deaktivovať programy, ktoré sa automaticky spustia pri zapnutí počítača Mac. Tieto aplikácie niekedy spomaľujú celý systém takže sa o nich hodí mať aspoň aký taký prehľad.

Súprava nástrojov (Toolkit)

Položka Toolkit obsahuje 5 nástrojov, ktoré dopĺňajú funkcie tohto úžasného programu na čistenie počítačov Mac. Nájdete medzi nimi napríklad čistenie RAM, Spotlight Reindexer či DNS Cache Cleaner. Ide o funkcie, ktoré snáď ani netreba predstavovať.

BuhoCleaner Menu

Funkciu BuhoCleaner Menu môžete spustiť kliknutím na ikonu programu v paneli ponúk v pravom hornom rohu. Umožňuje monitorovať zaťaženie procesora, teplotu procesora, rýchlosť ventilátora chladiča, využitie pamäte RAM, stav siete a úložiska v reálnom čase.

Záver

Aplikácia BuhoCleaner si zakladá na svojom používateľsky prívetivom rozhraní, v ktorom kraľuje jednoduchosť používania. Je tiež plne kompatibilná s najnovšími verziami systému macOS a už je optimalizovaná aj pre počítače Mac vybavené procesormi M1 a M2 Pro / M2 Max.

BuhoCleaner je v predaji so zľavou až 35 %, a to od 19,9 $ (ponúka zahŕňa bezplatné doživotné aktualizácie, 24-hodinovú podporu a 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí). Pre čitateľov portálu Svetapple.sk však Dr.Buho ponúka dodatočnú zľavu 25 % (celkovo 50 % ZĽAVA) s týmto exkluzívnym kupónom: SVETA23SK07. Využite šancu ušetriť ešte dnes po kliknutí na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -