Spoločnosť Facebook sa pripravuje na novú úlohu, pomocou ktorej chce na celom svete sprístupniť internet. Nepôjde to však pomocou žiadnych drahých satelitov a podobne, všetko zabezpečia špeciálne drony, ktoré budú využívať laserovú technológiu. Znamená to teda, že gigant, ktorý sa preslávil ako sociálna sieť pomaly rozširuje infraštruktúru internetu aj do rozvojových krajín, kde ho bolo možné chytiť len veľmi zriedkavo! 

Nové drony!

Spoločnosť Facebook sa rozhodla, že rozšíri celosvetový internet vďaka dronom. Spoločnosť totiž predstavila úplne nové lietajúce stroje, ktoré budú vedieť zabezpečovať internetovú sieť aj v oblastiach, kde doposiaľ nebola dostupná, poprípade len veľmi zle dostupná. Hovoríme najmä o rozvojových krajinách akou je napríklad Afrika či India. Spoločnosť, ktorá je vlastne najväčšou sociálnou sieťou na svete to teda myslí vážne.

- Reklama -
Aj takto by mohli vyzerať drony od Facebooku! - svetapple.sk
Aj takto by mohli vyzerať drony od Facebooku! – svetapple.sk

Nové drony nebudú žiadni „drobci“ a tiež si ich nebudete môcť kúpiť domov. Keby ste aj mohli, asi by ste ich nemali kam dať. Rozpätie krídiel je podobné tomu, ktoré má napríklad Boeing 767, no pri tom všetkom si zachovávajú váhu, ako mestské osobné auto. Takúto nízku váhu sa podarilo vytvoriť najmä vďaka špeciálnym kompozitným materiálom, akými sú napríklad uhlíkové vlákna, ktoré poznáme z automobilového priemyslu ako skvelý materiál, ktorý je ľahký a zároveň pevný. Špeciálne drony budú lietať vo výške medzi 18-27 kilometrami nad pevninou čo znamená, že sa vylúči riziko stretu s nejakým lietadlom a budú schopné lietať v jednom kuse až tri mesiace. To všetko vďaka solárnym panelom, ktoré pokrývajú ich telo.

Pri pohľade na Boeing 767 budú drony naozaj obrovské!
Drony by mali byť o čosi ľahšie ako nová Fábia, všetko vďaka uhlíkovým vláknám a iným kompozitným materiálom! - svetapple.sk
Drony by mali byť o čosi ľahšie ako nová Fábia, všetko vďaka uhlíkovým vláknám a iným kompozitným materiálom! – svetapple.sk

Drony budú využívať špeciálnu laserovú technológiu prenosu interentu, ktorá je omnoho rýchlejšia, kvalitnejšia a hlavne spoľahlivejšia, ako tá, ktorú v rozvojových krajinách používa Google. To cez svoje špeciálne balóny nazývané Google Loon sprostredkuváva iba rádiovú sieť, ktorá nie je ani zďaleka taká kvalitná ako tá laserová. Facebook chce prvé drony vypustiť na oblohu ešte skôr ako by ste pravdepodobne predpokladali. Bude to už v lete tohto roka. Sme veľmi zvedaví na to, ako tento projekt dopadne, každopádne sa zdá, že Google či SpaceX, spoločnosti, ktoré majú podobné plány, majú vážneho konkurenta!

Facebook Dron - svetapple.sk
Facebook Dron koncept – svetapple.sk

Zdroj: techcrunch.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.