Pamätáte si na to ako Erik Schmidt strávil roky v rade Applu, potichu sa učil o iPhone a potom presto, presto, Google zrazu prišiel s Androidom? Ten sa dosť podobal na operačný systém iPhonu a nikto sa vtedy asi nedivil nad prudkou reakciou Steve Jobsa.

Google má zrejme novú obeť a tento krát je ňou Uber.

Portál Bloomberg nás pred pár dňami informoval o pláne spoločnosti Google. Údajne pripravujú svoju vlastnú službu na prepravu ľudí a samozrejme zahŕňa už legendárne autonómne auto. Teoreticky by teda mohlo ísť o lepšiu a hlavne lacnejšiu službu oproti…. asi všetkým. Tak isto by sa vymazalo riziko pochybných a nebezpečných vodičov. Ako poznáme Google, je však dosť pravdepodobné, že by ste počas cesty boli bombardovaný reklamami, alebo niečo podobné.

Koľko ludí si myslelo, že Google na uletených, maličkých autách pracuje len tak? Asi málo kto. Širšie využitie takejto služby je síce ešte pár rokov pred nami, ale ľudia pracujúci v Google údajne už túto službu využívajú. Dokonca pod ruky Uberu sa dostali už aj printscreeny tejto aplikácie. Čo ich asi moc nepotešilo…

Na tom celom je skazené a zaujímavé zároveň, že Google Ventures je jedným z najväčších investorov Uberu a tým pádom má Google prístup k rôznym informáciam. Ešte horšie, Senior Vice President of Corporate Development a Chief Legal Officer Googlu David Drummond je od roku 2013 v predstavenstve Uberu. Takže sa vôbec nemusíme diviť, že uvažujú o tom, či ho vyhodia z rady. Čo by asi aj mali.

Uber však len tak neplánuje stáť bokom a pozerať sa ako odchádza nový expresný vlak, na ktorý ak nenaskočia, tak ich prejde. V tomto závode, v ktorom má Google už dosť veľký nádskok, už vyštartoval aj Uber. Všetkým asi známy techcrunch.com už informoval o nadviazanej spolupráci Uberu so svetovo známym ústavom robotiky na Carnegie Mellon University, aby spolu spolupracovali na autonómnych autách.

Možno už je pre Uber neskoro na začiatok, možno nie. Každopádne je tu ešte jeden fakt. Ak by sa chceli odtrhnúť úplne od závislosti na Googli, nielenže musia vyvinúť samostatný automobil, ale si nájsť aj nového partnera na mapy, pretože Uber závisí na Google Maps. Šach mat? Je tu vlastne nejaký súboj? Ťažko povedať, čas ukáže.

Posledná otázka asi ostáva. Zožerie Google Uber alebo ho nechá zomrieť?

Zdroj: itspecial.sk

Prečítajte si tiež  EÚ tvrdo zasiahlo proti Apple: Zákon o digitálnych trhoch naruší a navždy zmení tieto inovácie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.