Prešlo viac ako 10 rokov od chvíle, čo spoločnosť Apple opustila názov iPhoneOS 3 a zmenila ho na univerzálnejší iOS 4. Tento operačný systém priniesol po prvýkrát možnosť uloženia aplikácií do priečinkov a taktiež jednoduchý multitasking.

iOS 4 debutoval v tom istom roku, keď Apple predstavilo iPhone 4 či prvú generáciu iPadu. Teraz sa vracia vďaka mladému, iba 18-ročnému vývojárovi, ktorý ho prepracoval na aplikáciu do iOS 14.

Jej názov je OldOS a od začiatku bola vyvíjaná s tým, aby do dokonalosti napodobňovala pôvodný operačný systém. Autor Zane tvrdí, že všetko bolo postavené na Apple SwiftUI, takže v apke sa vyskytujú klasické plynulé animácie, ako aj originálne tlačidlo domov (to dnes nájdeme už iba v iPode Touch 7. generácie). Ak ho v OldOS stlačíte, v rukách dokonca pocítite jemnú haptickú spätnú väzbu.

Pôvodné aplikácie z iOS 4

Nostalgický zážitok dopĺňajú aj vstavané aplikácie s ikonickým dizajnom. Pozrieť sa môžete napríklad na Fotky, Poznámky, Safari či Počasie a ďalšie. Žiaľ, nefunguje tu aplikácia YouTube, ktorá bola kedysi predinštalovaná v každom iPhone a ani aplikácia Akcie.

Menšie sklamanie pocítite aj pri klikaní na záložku apiek alebo pri snahe premiestniť položky na pracovnej ploche. Za všetkým stoja technické obmedzenia.

Ako OldOS nainštalovať? 

Na záver sa hodí doplniť, ako sa dá OldOS nainštalovať do vášho iPhonu. Ako už asi tušíte, apku nenájdete klasicky v App Store, ale potrebujete mať nainštalovaný TestFlight, aby vám to celé fungovalo. TestFlight slúži na distribúciu beta verzií apiek k vývojárom a používateľom. Po jeho nainštalovaní kliknite na tento odkaz (pre inštaláciu OldOS) a pokračujte podľa pokynov systému.

Je možné, že iOS 4 v tejto podobe nebude dostupný naveky, nakoľko ho s vysokou pravdepodobnosťou o niekoľko dní či týždňov zastaví priamo Apple. Zane ale zverejnil aj zdrojový kód celého projektu na GitHube. Ak ho budete ochotní skompilovať v Xcode, systém v systéme môže žiť naveky.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 by mohol dostať mód vždy zapnutej obrazovky podobne ako Apple Watch
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJThe Verge
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.