iOS je v súčasnosti najbezpečnejší operačný systém na svete, čo si myslí napríklad aj americká armáda. Tá vymenila iPhone za Android práve vďaka tomu, že po stránke spoľahlivosti a bezpečnosti prináša omnoho väčšie možnosti ako konkurenčné operačné systémy, ktoré používali doteraz. Telefón sa však dá veľmi ľahko odomknúť, čím systém tak trošku stratí svoju bezpečnú stránku. Na druhú stranu si ho však človek môže dokonalo individualizovať. Prichádza Jailbreak aj pre iOS 9.3.3!

Jailbreak

Na začiatku článku by sme asi v takej stručnosti mali napísať to, čo to vlastne ten Jailbreak je. S týmto výrazom sa napríklad začínajúci iOS používateľ stretne veľmi často, ale je dobré vedieť napríklad aj to, čo to vlastne znamená. V prvom rade treba podotknúť, že Jailbreak si človek inštaluje na vlastné riziko, nakoľko je to softvérový zásah do zariadenia a môže ho poškodiť. Predstav si ho ako taký hack, ktorý si nainštaluješ do svojho iPhonu, iPadu či iPodu Touch a ten ti následne umožní robiť všetko to, čo nie je normálne dovolené.

- Reklama -

Po jeho inštalácií si môžeš nainštalovať napríklad obchod Cydia a odtiaľ buď zakúpiť alebo zadarmo stiahnuť rôzne tweaky. Tie ti môžu napríklad do ovládania priniesť funkcie, ktoré by si ocenil, no Apple ich už roky ignoruje. Pekným príkladom je možno ikonka mobilných dát priamo v ovládacom centre. Tá tu normálne nie je a nejeden by ju určite ocenil. Vďaka Jailbreaku to ale je možné a dokonca to je aj celkom jednoduché.

Presne preto sa Jailbreak aj napriek tomu, že už pomerne dávno vyšiel z módy, stretáva s pomerne širokým publikom, ktoré tvoria vývojári či ľudia, ktorí si chcú uľahčiť používanie zariadenia. Zabudli sme totiž tiež dodať fakt, že vďaka nemu je možné nainštalovať si do zariadenia aplikácie, za ktoré by si normálne platil. To je však možné aj bez toho, aby mal človek nainštalovaný Jailbreak. To je už ale iná pesnička. Momentálne totižto Pangu vydalo Jailbreak pre iOS 9.3.3.

Jailbreak iOS 9.3.3

No a teraz poďme k tomu hlavnému. Novému Jailbreaku! Vývojári, ktorí sa oň pokúšali sľubovali, že ho prinesú, no keďže sa už pomaly ale isto schyľuje k iOS 10, my sme tomu príliš neverili. Ako sa ale ukázalo, opak bol pravdou a nová verzia Jailbreaku skutočne prišla. Aj keď, je tu jedno „ALE“. Ide o verziu semi-tethered jailbreak, teda zatiaľ nie je úplne plnohodnotný. Môžeš si ho samozrejme stiahnuť, rovnako tak si môžeš do svojho iPhonu stiahnuť aj napríklad Cydiu a rôzne aplikácie či tweaky.

Problém ale nastane vtedy, keď telefón reštartuješ, vypneš alebo sa ti vybije baterka. Všetky tweaky, ktoré sa ti dostanú do zariadenia sa ti automaticky vymažú, čo je trošku škoda. Momentálne je Jailbreak dostupný len pre Apple zariadenia, ktoré sú vybavené procesorom so 64-bitovou architektúrou. Takéto procesory nájdeme v iPhone 5S a novších zariadeniach (pozor, iPhone 5C má stále len 32-bitovú architektúru). Celý program na Jailbreak je v súčasnosti len po čínsky a hlavne len pre Windows. Inými slovami, ak máš Mac, musíš vyskúšať BootCamp alebo jednoducho počkať na ďalšiu verziu, ktorá bude dostupná aj pre OSX. Ak si chceš nainštalovať Jailbreak a nechceš nič pokaziť, postupuj podľa tohto návodu. Upozorňujeme ťa ale, že všetko o čo sa pokúšaš robíš na vlastnú zodpovednosť.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.