Pokiaľ ste vyrastali v dobe, kedy boli v móde veľké CRT monitory, určite si pamätáte legendárnu, automobilovú hru, Colin McRae Rally. Ten prednedávnom zavítal aj do iTunes App Store a my vám dnes prinášame jeho exkluzívnu recenziu!

 

Grafika

Ako prvou by som začal grafikou, a vizualizáciou hry. Celá hra sa nesie v štýle Colin Mcrae Rally 2.0, ktorá bola poprvýkrát predstavená ešte v roku 2000. Dokonca by som sa nebál tvrdiť, že verzia na iPhone či iPad je len okresaná desktopová verzia. Ale späť ku grafike. Tá vás samozrejme neohúri tak ako napríklad Real Racing 3 či Asphalt: 8 Airborne. V hre sú napríklad klasické „papierové“ stromčeky, či diváci. Sklamaním, aspoň pre mňa, je len veľmi zriedkavá vegetácia, ktorej je v hre žalostne málo a autori ju mohli kľudne obohatiť o nejakú jednoduchú trávu. Čo ma však prekvapilo, alebo lepšie povedané potešilo, sú veľmi kvalitné textúry ciest. Druhá vec, ktorá sa mi páči je, že prach alebo dym spod pneumatík  je naozaj bohatý a dodáva k hraniu skvelý pocit. Za zmienku stojí hádam aj to, že vozidlo sa na základe povrchu aj adekvátne zašpiní. Čo sa týka vozidla, tak sa na ňom nájdu náznaky odleskov od slnka či „dokonca“ od okolitého sveta. Výbornou vecou, za ktorú by som chcel aj autorov hry pochváliť, sú detailne textúry vozidla a s prižmúreným okom aj prostredia.

Ford_Focus_08
Hlavným grafickým problémom, ktorým legendárna hra trpí je podľa nás veľmi chudobná vegetácia – svetapple.sk
Subaru-Impreza-01
Výbornou stránkou grafiky je prach či dym pochádzajúci zpod kolies automobilu – svetapple.sk

Ovládanie

Čo sa týka ovládania, tak to je druhá silná stránka tejto hry. Aj napriek tomu, že nejde o nič „prevratné“ je jednoduché a to vytvára skvelý pocit z hrania. Na výber máte totiž len plyn,brzdu (spiatočku), šípku doľava, doprava a nakoniec aj tlačidlo, po ktorom sa zapne ručná brzda. Vozidlo sa dá ovládať aj nakláňaním zariadenia, no nám to išlo na displeji lepšie! Na výber máte dokonca z dvoch voliteľných pohľadov a to klasickým, „zozadu na auto“, a druhým, kde je kamera umiestnená priamo na kapote vozidla.

colinmcrae-ios-05
Ovládanie je naozaj silnejšou stránkou hry. K dispozícií máte aj pohľad z prednej kapoty -svetapple.sk

Vozidlá

Čo sa týka vozového parku hry, ani tým vás pravdepodobne neohúrime. Vo svojej garáži totiž nájdete len štyri vozidlá, ktoré sú v hre k dispozícií. Netreba sa však ničoho báť. Ide naozaj o legendárne vozy, Ford Focus (1998), Subaru Impreza WRX STi (1993), Mitsubishi Lancer Evo IV a Lancia Stratos (1973). Aj napriek tomu, že fyzika nemá s realitou veľa spoločného, dokážete sa zabaviť aj s nimi, osobne si totiž myslím, že áut vôbec netreba viac a vzhľadom na to, že v originále (2.0) bolo 9 vozidiel (medzi nimi aj tieto 4) je možné, že ich tvorcovia postupne do hry zakomponujú formou updatu.

mzl.tvsttccw.320x480-75
Momentálne sú k dispozícií len tieto štyri vozidlá. Aj napriek ich chudobnému počtu sa s nimi rozhodne zabavíte – svetapple.sk

Trate

V hre nájdeme presne 30 závodných etáp, ktorých dĺžka dokopy predstavuje okolo 130 kilometrov trate. O zábavu je postarané. Tú si totiž užijete prechádzaním rôznych krajín od Austrálie, Grécka až po Korziku.

colin-mcrae-ios-2
Zajazdíte si reálnych svetových destináciách! – svetapple.sk

Konečný verdikt

Aj napriek tomu, že Colin Mcrae Rally pre iOS nedisponuje práve najlepšou grafikou či výberom áut, na stupnici od 0 do 10 by som hre udelil 7,5 boda. Ide totiž o klasiku, ktorá dokáže aj po štrnástich rokoch potešiť a zároveň zabaviť. Pokiaľ ste teda milovníkom klasických hier ako je napríklad Colin Mcrae Rally, hra vám rozhodne nemôže ujsť, no na chuť si určite príde aj nováčik v tejto skvelej racingovej sérii. Konečný verdikt teda znie, že hru odporúčame stiahnuť. Koniec koncov stojí iba 2,69€  a tak nejde o nijakú nadutú cenovku!

colin-mcrae-rally-ipad-iphone-ipod-02
Klasická hra len tak neomrzí! – svetapple.sk

Colin Mcrae Rally si môžte stiahnuť priamo tu!

c

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.