Spoločnosť Apple predstavila svoje inteligentné hodinky ešte v roku 2014. Predaj sa začal v roku 2015 a dnes, v roku 2018 máme na trhu ich tretiu generáciu. Vnútro hodiniek sa síce zásadne zmenilo, no ich dizajn je už v podstate štvrtým rokom rovnaký. Dostupné sú v rôznych prevedeniach a hoci si si možno myslel, že ich delí len materiál použitý na šasi, nie je to pravda. Aj sklíčko tu nájdeš v dvoch druhoch. 

Zafír

Myslel si si, že hodinky Apple Watch ponúkajú sklíčko na displej vyrobené z extréme tvrdého zafíru, ktorý sa v podstate nedá poškriabať? Je to len čiastočná pravda. Zafírové sklíčko je totižto na hodinkách len v prípade, že si objednáš verziu z nerezovej ocele či keramiky. Pri klasickej hliníkovej verzii máš k dispozícií menej odolné ION-X sklíčko, ktoré by malo však taktiež postačiť na bežné používanie. Aké je ale v praxi? Sám mám hodinky Apple Watch Series 3 v hliníkovom prevedení. Pôvodne som chcel model z nerezovej ocele ale musel by som si kúpiť staršiu generáciu hodiniek.

Dôvod je taký, že tento model, ktorý má aj zafírové sklíčko je dostupný jedine vo verzí so stálym LTE pripojením a virtuálnou SIM kartou. Určite však vieš, že práve tento model sa dá zakúpiť v podstate len cez operátora, no a na Slovenskom trhu to nie je do dnešného dňa možné, nie to už pred takmer polrokom, kedy som svoje „Watchky“ kupoval ja.

Drahšia verzia Apple Watch ponúka zafírový displej - svetapple.sk
Drahšia verzia Apple Watch ponúka zafírový displej – svetapple.sk

ION-X

Poďme však na prax. Hoci som myslel, že zo sklíčka nebudem sklamaný, cítim, že to Apple mohlo urobiť aj trošku lepšie. ION-X je špeciálne tvrdené sklo na displej, ktoré možno nie je až také odolné voči škrabancom ako práve zafír avšak malo by zniesť všetky nástrahy bežného používania.

No a hoci som v to dúfal, nie je to tak. Približne po pol roku s Apple Watch Series 3 vidím, že ak nechceš škrabance na displeji, musíš ho ochrániť fóliou alebo tvrdeným sklom. To ale podľa môjho názoru práve pri tomto produkte nie je celkom na mieste. Dosť môže pokaziť jeho dizajn a navyše aj skomplikovať ovládanie. Apple Watch majú veľmi maličký dotykový displej a ostré kraje tvrdeného skla nemusia byť práve príjemné (potvrdili mi to dvaja z troch používateľov, ktorí používali alebo používajú tvrdené sklo). Presne preto som si sklo nekúpil a dnes mám nepríjemné ryhy v mojom ION-X sklíčku.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na to, ako si nastaviť Spánkový cieľ v iOS 14!
Pri používaní škrabance nijako neovplyvnia používanie Apple Watch. Nevyzerajú ale príliš reprezentatívne. Nie na hodinkách za 400 eur - svetapple.sk
Pri používaní škrabance nijako neovplyvnia používanie Apple Watch. Nevyzerajú ale príliš reprezentatívne. Nie na hodinkách za 400 eur – svetapple.sk

Možno si niekto povie, že to bolo odomňa nezodpovedné avšak fakt je, že sa o svoje Apple Watch starám a dávam si pozor na všetko, čo ich môže poškriabať či ináč poškodiť. No a tu sa dostávame k pointe veci. Ako je možné, že za cca. 5 mesiacov, čo svoje Apple Watch používam mám poškriabané sklíčko, keď som ich ani raz neoškrel o žiadnu stenu, zárubňu a ani nič podobné? Tak isto som neskúšal kvalitu sklíčka brúsnym papierom. Hold, tu asi niečo nie je v poriadku. Na druhú stranu treba ale povedať aj to, že pokiaľ si človek zakúpi akékoľvek hodinky, časom sa na nich skoro vždy objavia nejaké škrabance.

Budem sa s tým teda musieť zmieriť a do budúcna pri kúpe ďalších Apple Watch porozmýšľať nad kúpu niečoho, čo mi displej ochráni. Je to veľká škoda. Nemyslím si, že zafír je až o toľko drahší aby nemohol byť súčasťou aj lacnejšej verzie ale asi všetci vieme, že to nie je kvôli cene ale skôr preto aby Apple navnadilo záujemcov na drahší produkt. Nemohlo ho ale predstaviť aj v klasickej verzii a nie len v LTE, ktorá sa u nás nedá zakúpiť?

Drobné škrabance síce nie je dobre vidieť, no pri určitom svetle dokážu pekne pokaziť zážitok s produktu - svetapple.sk
Drobné škrabance síce nie je dobre vidieť, no pri určitom svetle dokážu pekne pokaziť zážitok s produktu – svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.