V Cupertine sa pri predstavovaní novej Apple TV 6. generácie rozhodli, že aj pre používateľov starších modelov sprístupnia jedno veľké prekvapenie. Ak vlastníte iPhone a máte nainštalovaný operačný systém tvOS 14.5, môžete si vyskúšať nakalibrovať farby na svojej televízii. Ku všetkému treba spustiť iba demo s farbami a iPhone priložiť do vyhradeného priestoru. O zvyšok sa postará systém.

Ako Apple dodáva, mnohé televízory sú po prvotnom vybalení z krabice nakalibrované nesprávne. Samotný systém funguje len pri použití s Apple TV. Ak napríklad prepnete na set-top box, farby sa opäť vrátia na pôvodné. A aj keď sme vyskúšali kalibráciu sami a z nášho pohľadu fungovala dobre, skúsený odborník má iný názor.

- Reklama -

Funkcia nesprávne nastavovala monitor za niekoľko desiatok tisíc

Ako uvádza Vincent Teoh na svojom YouTube kanáli HDVTest, úprava farieb v mnohých prípadoch skôr zhoršila ako zlepšila obraz. Dokonca sa pokúsila zmeniť nastavenie aj na referenčnom monitore Sony za 42 000 $.

Testovanie prebiehalo na viacerých obrazovkách ako LG C9 OLED, Samsung Q80T QLED TV, Sony XH90 (X900H) a na záver aj spomínanom monitore Sony BVM-HX310. Niektoré z nich stoja stovky, iné zase tisíce eur. Na meranie bol použitý profesionálny kalibračný nástroj.

Ako na záver uvádza Vincent, asi najlepšou cestou kalibrácie obrazu za použitia riešenia od Apple je, aby ste si najskôr nastavili čo najpresnejšie predvoľby systému (napríklad Film Maker pri Sony alebo Technicolor Expert pri LG), potom vykonali kalibráciu a následne sami porovnali, ktorý obraz vyzerá lepšie. Ak sa však funkcia snaží zmeniť nastavenie na dobre nakalibrovanom monitore, nemôže byť považovaná za účinnú… Aké máte skúsenosti s touto novinkou vy? Napíšte nám do komentára.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.