Keď Samsung tento rok predstavil svoje nové vlajkové lode, asi ani vo sne netušil, že ani tie nebudú stačiť na dnes už starší model iPhone 6S a iPhone 6S Plus. Je to jednoducho tak, Apple má asi najvýkonnejšie zariadenie planéty a na to, aby ho mohlo niečo poraziť, muselo prísť opäť Apple predstaviť novší model iPhone 7. Ten je ešte výkonnejší a tak prichádza otázka, či dokáže poraziť svojho predchodcu. Poďme sa pozrieť na test!

Výkonnostný nárast

V prvom rade by sme asi začali samotným výkonom oboch zariadení. Starší model poháňa čip Apple A9, ten bol minulý rok veľkým výkonnostným rekordérom aj napriek tomu, že ponúka len dve jadrá a 2GB operačnej pamäte RAM. Inými slovami, na papieri to vyzerá veľmi smutne, priam až chudobne, ale prax je samozrejme iná. iPhone 6S ničil po celý rok všetky konkurenčné telefóny jedna radosť a v tomto hromadnom ničení bude určite pokračovať aj po tom, ako bol predstavený jeho novší braček, iPhone 7, ktorý je ešte výkonnejší.

- Reklama -

Tu si Apple vstúpilo do svedomia a predstavilo procesor Apple A10 Fusion, ktorý je ešte oveľa výkonnejší. Tentokrát tu už nie sú len dve jadrá ale rovno 4. Dve jadrá sú vysokovýkonné, no a potom sú tu šetrné dve jadrá, ktoré sú určené predovšetkým na úsporu energie. Každé z týchto šetrných jadier ponúka 5% výkonu. Pamäť RAM sa pri menšom modeli nezmenila, ostáva na 2GB. Väčší model sa však už zmenil, iPhone 7 Plus ponúka 3GB RAM, jeho minuloročný brat ponúkal rovnako ako aj menší model 2GB.

iPhone 7 - svetapple.sk

Priame porovnanie

Pred pár dňami sme ti priniesli video, ako maličký iPhone 7 s 2GB RAm porazil omnoho väčší Samsung Galaxy Note 7 na plnej čiare. Tu bolo krásne vidieť, že nech je TouchWiz optimalizovaný akokoľvek dobre sa len dá, stále to na legendárne iOS stačiť nebude. Dnes tu však máme súperov od jedného výrobcu. Ktorý z nich bude rýchlejší a aký je reálny rozdiel medzi tohtoročným a minuloročným modelom? To všetko ti povie následujúce video, ktoré telefóny preverí presne tak, akoby ich preveriť malo. Najprv budú spúšťané jednotlivé aplikácie za úplne rovnakých podmienok. Tieto aplikácie by následne mali ostať spustené na pozadí a v druho kole budú spúšťané opätovne.

Test má teda dve kolá, každé je samostatne merané. Radi by sme podotkli, že takýto test ponúka všetko, čo pri bežnom používaní človek bude využívať a tak sa tu krásne ozrkadľuje rozdiel medzi obidvoma produktami. Presne preto sa pohodlne usaď a vychutnaj si tú chvíľku, kedy budú tie najlepšie smartfóny na planéte „šprintovať“ na rýchlostnej skúške, ktorý vyhrá?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.