Apple tento rok predstavilo iPhone v prevedení Jet Black, ktorý je tak neuveriteľne krásny, že po ňom túži azda každý jeden nadšenec jablkovej spoločnosti. Už, už to vyzeralo, že nás „sedmička“ ničím neprekvapí, ale prekvapila. Toto nové prevedenie, ktoré je v podstate čierna lesklá je skutočne nádherné. Je tu ale jeden problém, varuje pred ním aj Apple. Veľmi ľahko ho poškriabeš!

Jet Black

Tesne pred Keynote sa na internete začali objavovať informácie o tom, že Apple predstaví nový farebný variant Jet Black. Tak, ako ľudia špekulovali, tak sa aj nakoniec stalo. Apple telefón v danej farbe naozaj predstavilo a ako nás presvedčili prezentáčné videa a následné testy, v tejto variante je novinka doslova pastva pre oči. Ten lesk, ktorý dáva spolu s čiernou výrazné krivky telefónu je naozaj úžasný a Apple sa v tomto smere poriadne pochlapilo.

Milióny ľudí, ktoré sledovali Keynote boli určite takmer okamžite nadšené z toho, čo nám to Apple vlastne ukázalo. Prezentačné videá poukazovali hlavne na variant Jet Black – ten bol pri predobjednávkach prakticky okamžite vypredaný. Toto Applu vyšlo, naozaj, Tak či onak, je tu jeden nepríjemný problém, ktorý Apple nevyriešilo a bude trápiť používateľov tejto varianty ešte veľmi dlho. Tým problémom je náchylnosť na škrabance.

Samotná spoločnosť varuje, že telefón sa veľmi ľahko poškriabe. To, čo ale Apple tvrdí musíme vždy brať s rezervou. Predsa len telefóny vydržia viac, ako uvádza výrobca. Je to taká istota. Poistka. Problém ale je, že v tomto prípade to je presne tak, ako uvádza Apple. iPhone 7 a iPhone 7 Plus Jet Black nevydržia skoro nič. Ich telo je tak neskutočne náchylné na škrabance, že nosiť zariadenia bez púzdra vo vrecku bude v podstate ich „samovražda“ a po pár dňoch už ani zďaleka nebudú také pekné, ako by sme očakávali.

Test

Toto je samozrejme teória a prvé ohlasy. Ako to celé vyzerá v praxi? To si ukážeme hneď na následujúcom videu, ktoré porovnáva Black, Jet Black a Rose Gold variantu. V prvom rade začneme variantou Rose Gold. Tá dopadla asi najlepšie, nakoľko na jej svetlom odtieni človek ľahko škrabance prehliadne a ak sa aj nejaké vytvoria, v podstate to nikoho netrápi, pretože „nesvietia“ do očí tak, ako pri tmavších verziách. Áno, hovoríme presne o variante Black a variante Jet Black.

Obe sa dajú pomerne ľahko poškriabať, no prvá z dvojice vydrží podstatne viac. Matná čierna farba sa jednoducho len tak nepoškriabe a keď sa už aj poškriabe, zvyčajne to nie je taká tragédia. Navyše musí byť ryha po predmete naozaj hlboká, aby bolo možné vidieť aj farbu hliníka. Apple teda zabodovalo a ak sa niekto rozhoduje medzi matnou a lesklou čiernou a záleží mu na tom, aby telefón nepoškriabal, odporúčame matnú.

Prvý test, poškriabanie kľúčami totižto zvládli Black a Rose Gold na výbornú, no na Jet Black sa objavili pomerne škaredé škrabance. Dámy a páni, hovoríme o kľúčoch a podobných predmetoch, ktoré človek denne nosí vo vrecku spolu s iPhonom. Stačí jedna minca a tvoj iPhone bude poriadne poškriabaný. Nosiť ho bez púzdra je neuveriteľné riziko a to, že sa poškriabe je po pár hodinách viac, ako jasné. Ďalej to už asi ani nemá zmysel rozoberať. Ak máš záujem o Jet Black, určite si ho zakúp, je nádherný, no rátaj s tým, že ak ho nezakryješ celý fóliou, prípadne púzdrom, nebude dlho trvať, kým ho zničíš!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.