iPhone je globálne jeden z najpopulárnejších smartfónov našej planéty. Dokáže také veci, ktoré nám pomáhajú v každodennom živote a presne preto ho meníme každé dva roky (prípadne aj častejšie). Dnes sme sa ti zo série článkov, v ktorých píšeme o zaujímavostiach a faktoch rozhodli priniesť 3 nové informácie, ktoré si o iPhone zrejme nevedel. Poďme sa pozrieť na 3 fakty o iPhone, ktoré si možno netušil.

1) Najskôr mal byť iPad

Začneme asi úplne od začiatku. Vrátime sa teraz do čias, kedy ešte žiaden iPhone neexistoval a Apple uvažovalo, čo by mohlo prísť ako ďalšie po iPode. Ten bol sám o sebe obrovskou revolúciou a dovolíme si tvrdiť, že veľmi úspešnou revolúciou. V čase jeho uvedenia na trh po ňom takmer všetci túžili a boli zaň ochotní zaplatiť sumy, pri ktorých sa ostatným len točila hlava. Ukázal sa tu efekt toho, že pokiaľ prináša niečo, čo žiadne iné na trhu, ľudia za to zaplatia neuveriteľné sumy.

- Reklama -

Presne v týchto časoch, kedy bol iPod vo svojom najúspešnejšom období, už Apple rozmýšľalo nad niečim, čo by mohlo poraziť jeho predaje a chceli, aby toto zariadenie absorbovalo iPod. Prvotný plán bol priniesť tablet. Jeho vývoj začal ešte pred rokom 2006, ale potom prišiel Steve Jobs a projekt iPadu úplne stopol. Nikto nevedel prečo, ale ako sa o pár mesiacov ukázalo, Apple už pracovalo na niečom celkom inom, bol to iPhone. Ten predstavilo v roku 2007 a iPad, ktorý mal prísť skôr ako iPhone, prišiel nakoniec až v roku 2010. Nevedno presne, prečo sa Jobs tak náhle rozhodol pre zmenu ale argumentoval tým, že na iPad ešte nie je ten správny čas.

Bolo to v časoch, kedy bolo na trhu tabletov veľmi málo a naopak, smartfóny sa vo veľkom rozširovali. Aj to môže byť dôvod, prečo sa Apple rozhodlo zamerať sa na niečo iné, niečo, čo bolo v tej dobe in, ale ľudia potrebovali viac, niečo, čo naozaj funguje. Prišiel teda prvý iPhone a bol to ten najlepší krok, ktorý kedy Apple mohlo urobiť!

iPhone - svetapple.sk

2) Apple nepredstavilo prvý „iPhone“

Apple síce predstavilo prvý iPhone už v roku 2007, ale nebol to prvý iPhone, ktorý bol na svete predstavený. Originálny názov „iPhone“ totižto vlastnila spoločnosť Cisco Systems, ktorá si ho patentovala ešte skôr ako Apple. Telefón, ktorý ponúkalo Cisco však nemal s iPhonom skoro nič spoločné. Bolo to zariadenie, ktoré umožňovalo hovory cez Skype bez nutnosti použitia počítača. Hoci bol teda názov „iPhone“ sporný, obe firmy dosiahli uzmierenie.

Apple tak môže prakticky už 9 rokov bez väčších problémov predávať svoj iPhone takmer po celom svete. Aj tak sa stále nájdu firmy, ktoré vlastnia originálny názov „iPhone“, napríklad v Číne, ktoré si ho jednoducho nepustia. Apple s tým má v daných krajinách nekonečné problémy. Raz darmo, je to daň za to, že niekto potrebuje mať svoj vlastný názov a nerozmýšľa nad tým, či už taký neexistuje.

3) Prvé zmienky o iPhone už v roku 1983!

Hoci je iPhone už dosť starý produkt, stále je to celkom moderná technológia. V technologickom svete je síce 9 rokov ozaj dhá doba, ale predsalen kratšia ako 24 rokov. Tie delili prvý iPhone od konceptu Apple z roku 1983, kedy sa Apple po prvý krát pohrávalo s myšlienkou predstaviť takéto zariadenie. Výsledkom bol telefón, ktorý mal v sebe zabudovaný počítač s dotykovým displejom, ktorý bol veľký skoro ako iPad. Áno čítaš dobre, toto všetok ešte v roku 1983!

Toto zariadenie žiaľ nikdy nuzrelo svetlo sveta. Dôvodom bolo zrejme to, že hoci to bol nadčasový koncept, kto vie, či by ho v danej dobe niekto vedel oceniť. Každopádne, pokiaľ sa na to pozeráme s odstupom času zisťujeme, že je dobré, že sa tým Apple zaoberalo tak dávno. Aspoň môžeme vidieť, aké moderné technológie malo v hľadáčiku pred 33 rokmi! 🙂

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.