Hoci už je dávno január a technicky zima začala ešte pred Vianocami, ona tak nejak nechodila a tak nebolo nič neobvyklé, keď sme 24.12. videli ľudí chodiť v tričkách s dlhým rukávom, poprípade sem tam aj s nejakou mikinou. To je ale všetko preč a nastávajú mrazy a počas mrazov sa netreba starať len o seba a o auto ale aj o svoj smartfón. Ako na to ti poradíme v tomto článku!

1. Teplota

V zime je prekvapivo zima a rovnako tak, ako cítime mráz my na našej citlivej pokožke ho cíti aj náš iPhone vo svojom elektronickom tele. Presne preto sa niekedy stáva, že na lyžovačke sa ti behom pol hodiny nič nerobenia so zariadením môže z 80% vybiť 15%. Je to práve kvôli mrazom a baterke, ktorá ich moc neobľubuje.

- Reklama -

Presne preto odporúčame, aby si si svoj iPhone či už na lyžovačke alebo kdekoľvek inde dával do nejakého obalu, ktorý je vyrobený z látky či možno kože, poprípade v rizikovom prípade poslúži aj hrubšia ponožka. Hoci mu bude zima aj tak, nebude až taká ako by si ho mal iba vo vrecku bundy. A baterka nebude mať problém fungovať tak, ako pri bežnom používaní.

Pokiaľ ideš do mesta a máš blbý zvyk držať iPhone v ruke, poprípade nehávať ho vo vreckách bundy či mikiny, daj ho radšej do vrecka nohavíc. Práve v nich máš totiž pomerne teplo, nakoľko sú najbližšie k telu a tak ako bude teplo tebe, bude teplo aj tvojmu telefónu. Nezabudni tiež na to, že akonáhle vojdeš z chladu do tepla, na telefóne sa objaví kondenzácia. Presne vtedy ho radšej chvíľku nepoužívaj či rovno vypni. Tú jemná rosa alebo zahmlenie, ktoré máš na displeji, môžeš mať aj vo vnútri a asi každý vie, že voda a elektrika nie sú dobrí kamaráti.

Skvelý obal do zimy! - svetapple.sk
Skvelý obal do zimy! – svetapple.sk

2. Sneh

Ako sme písali o pár riadkov vyššie, elektronika nemá príliš rada vodu. V tom prípade nemá ani rada sneh, ktorý v zime ešte sem tam zvykne padať (poslednou dobou je to u nás skôr zima bez snehu). Keď teda sneží, príliš telefón nevyťahuj a ak áno, choď radšej pod nejakú strechu poprípade mu dôkladne utri displej. Ak ho totiž vložíš do vrecka s fajnovo zasneženým displejom, môže sa stať, že sa ti cez nejakú špáru dostane voda do zariadenia a narobí ti tam neplechu.

Taktiež si dávaj pozor na to, keď ti telefón spadne do snehu. Sneh sa veľmi ľahko dostane napríklad do otvoru pre Lightning konektor, kde sa o pár sekúnd premení na vodu. Tu odporúčame použiť nejaký obal, ktorý dokáže tomuto stretu zabrániť.

Možno nie je najkrajší, no proti snehu ochráni dokonalo! - svetapple.sk
Možno nie je najkrajší, no proti snehu ochráni dokonalo! – svetapple.sk

3. Adrenalínové športy

Posledná rada asi nie je tak úplne rada a mama by ti povedala to isté. Drahé veci si neber na adrenalínové športy. Ak ideš samozrejme lyžovať do Jasnej s rodinou, je to iné. Tu je telefón snáď nutnosťou, keby si sa stratil, poprípade by sa stal nedajbože úraz a ty by si potreboval niekomu zavolať. Ak máš ale 1000 eurový iPhone a vyberieš sa zjazdovať skalnaté bradlá našich Tatier, iPhone radšej nechaj doma a zober si niečo, čoho zničenie ťa nebude až tak mrzieť poprípade vydrží o čosi viac.

Moderné telefóny sú síce pekné ale o to menej odolné a nevinný pád môže znamenať škaredú pavučinu na tvojom displeji. To samozrejme neplatí len pre lyže ale pre akýkoľvek iný šport, ktorý v zime obľubuješ. A nehovorím ti to len tak, sám som sa mal možnosť poučiť, keď som raz nevinne na svahu lyžoval a v plnej rýchlosti ma dal dole kamarát na snowboarde.

Ja som síce vyviazol len s niekoľkými modrinami, no môj iPhone sa z toho spamätával dlhšie. Vtedy to bolo 4Sko a polovica pixelov bola mŕtva. Našťastie sa po pár hodinách akoby zázrakom displej spamätal a prežil bez ujmy. To ale nemusí byť tvoj prípad. Presne preto si teda na svoj svah zober radšej niečo lacnejšie, ja už iPhone na takýchto akciách radšej nepoužívam.

Zober radšej iný telefón, iPhone ľahko rozbiješ! - svetapple.sk
Zober radšej iný telefón, iPhone ľahko rozbiješ! – svetapple.sk

Pokiaľ splníš všetky tri veci, tvoj iPhone sa bude mať ako v perinke a zimu prežije bez akejkoľvek ujmy na zdraví!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.