iPhone dnes mnohí považujú za úplne bežnú súčasť svojho každodenného života. Ráno nás na ňom zobudí budík, vytiahneme ho zo zástrčky a po dlhom dni, počas ktorého ho aktívne používame, opäť nastavíme budík, zariadenie dáme na nabíjačku a ideme spať. iPhone si ale za 9 rokov svojej existencie prešiel neuveriteľne dlhú cestu a tiež začínal ako niečo nevídané. Priniesol veľa revolučných noviniek a my ti povieme tri najhlavnejšie, ktoré predstavil Steve Jobs ešte v roku 2007!

1. iOS

Začneme asi tou najhlavnejšou a to je príchod, alebo lepšie povedané, prvá verzia mobilného operačného systému iOS. Systém, ktorý v súčasnsoti vyzerá síce takmer úplne ináč, no v zásade sa od prvej verzie až tak nelíši. Dostal len nové funkcie a v roku 2013 dizajnovú obmenu. Jadro a základy ovládania ale vyzerajú už 9 rokov rovnako.

- Reklama -

Netreba ale zabúdať na to, že sa s predstavením písal rok 2007. iOS nemal ani zďaleka také vymoženosti ako dnes. Dokonca ešte neponúkal ani AppStore, ten prišiel až o rok neskôr, v roku 2008 s iPhonom 3G. Systém bol ale moderný, neuveriteľne jednoduchý a intuitívny a hlavne iný, ako všetky systémy, ktoré sme poznali dovtedy. Jednoducho povedané – fungoval – a to neskutočne plynulo, čo sa o vtedajších smartfónoch, PDA a podobných dotykových zariadeniach povedať nedalo.

Bolo to také svetlo budúcnosti. Dnes sa jeden z dvoch najväčších operačných systémov na svete teší obrovskej popularite a rozšíril sa aj na zariadenia ako iPad či iPod Touch. Prepojenie s OS X v súčasnej dobe nepripadá do úvahy, no do budúcnosti by to napríklad pri iPade Pro určite nebol zlý nápad. iOS bola ale určite jedna z hlavných veľkých revolúcií, ktoré v roku 2007 priniesol prvý iPhone.

iOS sa vyvinulo, základ ale ostal - svetapple.sk
iOS sa vyvinulo, základ ale ostal – svetapple.sk

2. Dizajn

Druhý bod človeka tiež asi neprekvapí. Hoci v dnešnej dobe majú pekný dizajn už všelijaké smartfóny, v roku 2007 sme poznali predovšetkým veľké, hranaté a plastové PDA so stylusom a hnusným dizajnom. Zrazu však prišiel iPhone a všetko zmenil. Steve Jobs ho nevybavil žiadnym plastovým, rezistívnym displejom (ako bolo v tej dobe zvykom) ale elegantným kapacitným displejom.

Okolo neho potom išla hrubá kovová linka a zadná strana bola vypracovaná z hliníku a plastu. Dizajn bol jednouchý a nádherný. Pomohlo k tomu aj to, že na telefóne človek našiel dokopy len 5 tlačidiel z toho nutné na používanie bolo len jedno – známy Home Button. Smartfóny a PDA mali v tej dobe napríklad mohutné QWERTY klávesnice, no Steve Jobs si presadil jej integráciu priamo do systému, čím bol telefón dizajnovo nadčasový.

Dôkazom toho je aj fakt, že tento dizajn okopírovalo obrovské množstvo konkurenčných spoločností ako aj napríklad Samsung, od ktorého Apple vysúdilo za porušenie patentov úctyhodných 548 milónov Amerických dolárov. Nech už si teda myslí kto chce, čo chce, pekný dizajn medzi telefónmi zaviedol práve iPhone a nie žiaden iný smartfón, ktorý bol v tom čase na trhu.

iPhone začalo mnoho spoločností kopírovať - svetapple.sk
iPhone začalo mnoho spoločností kopírovať – svetapple.sk

3. Spojil 3 veci dohromady

iPhone sa časom vyvinul, spočiatku ale nebolo v pláne to, aby s ním niekto profesionálne fotil či hral na ňom hry na grafickej úrovni PlayStation. Spočiatku mal skĺbiť iba 3 veci dokopy. 3 dôležité služby, ktorými v podstate Steve Jobs začal jeho prezentáciu. Bolo to samozrejme telefonovanie, surfovanie na internete ( vtej dobe iba 2G, o rok neskôr ale prišiel nový iPhone s podporu 3G) a počúvanie hudby cez iPod.

Apple zabilo tri muchy jednou ranou a presne kvôli tomuto si iPhone získal takú popularitu akú má dnes. Hoci stál neuveriteľné peniaze (v tom čase začínal na sume 499$), ponúkal ľuďom presne to, čo potrebovali a jeho ďalšie a ďalšie verzie prinášali novinky, vďaka ktorým sa týto ľudia od Apple už neodtrhli. Hoci možno zabil predaje iPodu, či v poslednej dobe aj predaje iPadu, kvôli príchodu iPhonu 6S Plus, nahradil to ziskami.

Je to najvýnosnejší produkt spoločnosti Apple a v súčasnej dobe tvorí až 68% všetkých ziskov spoločnosti. Je neuveriteľné, akú dlhú cestu si už prešiel a v konečnom dôsledku sú jeho základy stále rovnaké. Hoci sa zväčšil a dizajnovo odlíšil, hlavné črty zostávajú. Home Button, kombinácia hliníku a skla či rovnaké ovládanie. Uvidíme čo prinesie budúcnosť ale nemyslíme si, že iPhone sa niekedy výraznejšie od svojho základného konceptu odlíši, predsa len to je práve to, čo na ňom všetci milujeme!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.