Skoro všetci píšu iba o tom, čo sa im na úplne novom iPhone X páči. Čo je super a čo Applu vyšlo. Nemajme ale na očiach rúžové okuliare a skúsme sa na celú vec pozrieť aj trošku kriticky. Sú tu nedostatky, s ktorými nie sme úplne spokojní. Vybrali sme azda 3 najväčšie, ktoré sa nám teda skutočne nepáčia a Apple by s nimi malo niečo urobiť! 

Cena

Jeden z najväčších problémov iPhonu X bude určite jeho príliš vysoká cena. Apple sa rozhodlo, že pritvrdí a vrcholný model v základnej, 64GB špecifikácií ponúka až za 1149 eur. Veru, nepomýlili sme sa. Ešte väčší šok ale zažijú tí, ktorí budú chcieť 256GB iPhone X. Za ten si totižto zaplatia až 1319 euro. Hoci e to moc, ešte stále by sme to boli ochotní tolerovať. Problém je ale v tom, že už iba s prepáčením „sprosté“ rýchle nabíjanie bude stáť ďalších 100 euro a pokiaľ budeš chcieť počúvať hudbu bezdrôtovo cez AirPods, bude to 159 euro. Suma sumárom, za najdrahší iPhone X zaplatíme skoro 1600 euro. Za telefón? Vážne?

- Reklama -

Cenová politika Applu začína byť extrémna a už dávno sme sa dostali cez prípustnú hranicu pre bežného človeka. Uvidíme, dokedy bude toto komunita Applu tolerovať a zariadenia si kupovať.

Face ID

Geniálna funkcia však? Nám sa páči rovnako moc ako tebe. Odomykanie telefónu pomocou tváre môže byť rýchlejšie, pohodlnejšie a bezpečnejšie ako pomocou doterajšej Touch ID technológie. Voči nej nemáme vlastne žiaden problém. Ten vzniká až keď sa pozrieme na vrchnú časť displeja. Tam sa skrývajú všetky senzory, ktoré ju umožňujú. Akonáhle ale telefón napríklad nešťastne spadne a telefón sa nedajbože ochráni práve na tomto mieste (ochranné sklo mu nepomôže, práve v tomto mieste je výrez), bude to teda poriadne drahý špás.

Presne preto budeme musieť nosiť iPhone X v kryte po celý čas používania. Tým ale zanikne pekný Cupertinsky dizajn.

Dizajn

Hoci je dizajn nový, a môžeme ho označiť za „ďalší dizajnový smer“ stále nie je dosť nový na to aby sme ho mohli označiť za „revolučný“. Áno, poznali sme ho ešte pred Keynote a mohli sme to kritizovať skôr ale nemohli sme, pretože to zatiaľ nebolo oficiálne. Telefón sa drží liniek a tvarov iPhonu 7. Kritizovať dizajn je ale dosť citlivé. Je to samozrejme subjektívny názor. Te náš ale znie, že sa mohli dizajnéry snažiť nad väčšou zmenou. Otočiť šošovku zadného fotoaparátu do vertikálnej polohy a pridať tam sklo skrátka nie je úplne ono.

iPhone X - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.