Spoločnosť Apple v poslednej dobe predstavila technológiu ForceTouch hneď pri viacerých produktoch. Jedným sú nové MacBooky, druhým hodinky Apple Watch a Apple túto technológiu ešte vylepšilo a premenovalo ju na 3D Touch v iPhone 6S a v iPhone 6S Plus. Mnohí to považujú za jednu z najlepších funkcií, kvôli ktorým sa oplatí upgrade na novší model. Je to ale pravda? Dovolím si nesúhlasiť!

3D Touch ako novinka, na ktorú som zabudol!

Pred tým, ako som si zakúpil iPhone 6S Plus som približne rok používal iPhone 6 Plus. Telefón je svojimi rozmermi aj dizajnom takmer na chlp rovnaký a človek, ktorému dám do ruky oba naraz častokrát nevie rozoznať, ktorý je ktorý. Hlavné zmeny som pocítil najmä vo výkone, kedy skutočne viem, že 6S má až 2GB RAM, zatiaľ čo iPhone 6 ponúka stále len 1GB. Apple ale nestavilo úplne tak na výkon ale hlavne na nový fotoaparát a technológiu 3D Touch. Práve to sú dve hlavné veci, prečo sa telefón oplatí zakúpiť. Je to tak ale aj v praxi?

Veľmi rýchlo zhrniem to, ako je to s fotoaparátom. Na rovinu poviem, že fotí krásne a pri niektorých snímkoch aj krajšie ako iPhone 6. Pri väčšine je však rozdiel viditeľný len pri priblížení a aj keď je jednoznačne lepší, ten v iPhone 6 je natoľko dobrý, že ho netreba vyslovene meniť. Ostávame teda pri technológií 3D Touch. Práve to je to, čo by nás malo presvedčiť o tom, že model 6S je lepší ako 6. Prvé tri či štyri dni je 3D Touch super. Človek sa s technológiu neustále hrá, skúša a baví ho to. Čo však po uplynutí tejto doby? To už také ružové nie je.

Napríklad pri písaní je funkcia veľmi praktická, nakoľko sa dá veľmi rýchlo a efektívne opraviť chyba bez toho, aby človek musel príliš naťahovať palec. To je ale asi jediné miesto, kde 3D Touch reálne využívam. Zrýchlené prepínanie priamo na obrazovke v aplikáciach ma zatiaľ príliš nepresvedčilo a už viac dní som túto funkciu ináč ako pri písaní nepoužil. Znamená to teda, že Apple na mňa po čase až tak nezapôsobilo, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať. Netreba ale zabúdať ani na to, že pravdepodobne pri následujúcich aktualizáciách prídu ďalšie možnosti, kde budeme 3D Touch využívať. Dnes to tak ale nie je a ak uvažuješ na prechod zo staršieho modelu na 6S, kvôli tejto technológií, určite si to dobre rozmysli.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here