5 produktov prinesie Face ID tento rok

0

Minulý rok nám spoločnosť Apple predstavila technológiu, ktorej sme sa možno aj trošku báli. Touch ID bolo niečo, na čo sme boli všetci zvyknutí a meniť to za 3D sken tváre? Neverili sme, že to môže tak dobre fungovať. Ako sa ale ukázalo, je to lepšie ako dobré a skúsenosti sú minimálne rovnaké ak nie lepšie, ako pri pôvodnej technológií. Face ID sa bude rozširovať…

Technológia

Pomaly ale isto sa blíži aktualizácia modelovej rady iPhonov, ktorá príde niekedy v septembri tohto roku. Povedzme si na rovinu, že Apple počas minulého roka nasadil latku naozaj vysoko a so svojim iPhonom X nám ukázal ako má vyzerať revolúcia.

Revolúcia prišla aj v odomykaní, kedy sme sa dočkali Face ID. Technológie 3D skenovania tváre, ktorá funguje na princípe infračerveného laseru, ktorý sa nazýva ako VSCEL. Celý systém je súčasťou takzvanej TrueDepth kamery. Práve tá rozoznáva našu tvár. Akonáhle sa na telefón pozrieme, je na nás zameraných 30 000 laseových bodov, ktoré následne potvrdia, či sa jedná o majiteľa alebo nie.

iPhone X mal ale problémy s dostupnosťou zo začiatku predaja. Dôvodom bola práve TrueDepth kamera, ktorá je náročná na výrobu a špecializuje sa na ňu len niekoľko firiem po celom svete. Aj preto Apple už pred niekoľkými mesiacmi zaplatil nemalých 390 miliónov amerických dolárov ako investíciu do ďalšej takejto spoločnosti. Jedná sa o Fínsku firmu Finistar. Tá sa zaoberá výrobou VSCEL. Konkurencia by možno ani nemala problém celú technológiu skopírovať, veď behom pol roka okopírovali „výhryz“ na prednej strane iPhonu X.

Problém je však vo výrobe, ktorú má kompletne celú podchytené Apple. Sken tváre na iných telefónoch je preto poväčšine dosť smiešny, pretože ho oklame fotka či video. Apple má asi najprepracovanejší systém na svete.

Technológia je to zaozaj prepracovaná - svetapple.sk

Technológia je to naozaj prepracovaná – svetapple.sk

5 nových produktov

Tento rok sa technológie TrueDepth kamery dočkáme až v piatich produktoch. V prvom rade to bude najlacnejší a pravdepodobne aj najpredávanejší iPhone 9 s 6,1″ LCD displejom, ktorý by mal štartovať na sume 799€. Potom to bude iPhone X (nová generácia) s 5,8″ OLED displejom, ktorého cena bude cca. 999€, no a napokon iPhone X Plus s 6,5″ OLED displejom, ktorý bude štartovať 1149€. Samozrejme ceny sú len orientačné a pre Americký trh.

Z palety iPadov sa dostane Face ID do dvoch nových modelov, ktoré by nás mohli prekvapiť už na Keynote spojenej s predstavovaním iPhonov. Bude sa jednať o 12,9″ model Pro, ktorý je na trhu už od roku 2015, no a potom o jeho menšieho brata s 11″ displejom. Samozrejmosťou sú v tomto prípade omnoho tenšie rámčeky. Samozrejmosťou je, že ani v prípade iPadu už nebudeme používať klasický ale virtuálny Home Button. Otázne ale ostáva ako sa nám bude iPad používať, pokiaľ nebudeme mať žiaden rámček, za ktorý ho budeme môcť chytiť. Uvidíme!

Špekuluje sa dokonca aj o tom, že túto technológiu dostanú aj nové počítače Mac. Konkrétne by to mohol byť najmenší MacBook, MacBook Pro či Mac mini. Tu sa ale neabavíme o septembrovom predstavení a ani nevieme presne určiť, či sa takejto veľkej zmeny zaraidenia dočkajú už tento alebo až na budúci rok. Každopádne nás čaká obdobie plné noviniek. Netreba zabúdať ani na to, že tu máme stále minimálne Apple Watch, ktoré tiež prídu výraznou obmenou. Face ID si ale zatiaľ určite neprinesú…

Časom bude súčasťou všetkých Apple produktov - svetapple.sk

Časom bude súčasťou všetkých Apple produktov – svetapple.sk

Zdroje: appleinsider, bloomberg, forbes,

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk