Každý z vás nám dá určite za pravdu keď napíšeme, že smartfóny sú jedna z najdôležitejších a najosobnejších vecí, ktoré vlastníme. Prenášame v nich kontakty, pomáhajú nám komunikovať s okolitým svetom, vieme sa cez ne dostať ku bankovým účtom a rovnako v nich mávame uložené tisícky fotografií alebo videí z nášho súkromia. Aj preto by sme pri ich výbere mali dbať na to, aby boli dostatočne zabezpečené.

Server Gizmochina teraz informoval o súťaži Pwn2Own 2023 v Toronte, kde sa najlepší bezpečnostní experti pokúšajú nabúrať do rôznych mobilných zariadení za vidinou zaujímavej finančnej odmeny. A aj keď sa väčšina výrobcov tvári, že bezpečnosti svojich produktov venuje veľkú pozornosť, podľa výsledkov to tak celkom nevyzerá. Minimálne dve vlajkové lode populárnych výrobcov totiž v teste úplne pohoreli.

Počas súťaže sa Pwn2Own 2023 sa experti pokúsili hacknúť ako Samsung Galaxy S23, tak aj jeho konkurenta Xiaomi 13 Pro. Veľa problémov s tým evidentne nemali, pretože sa im to podarilo uskutočniť naživo v rekordne krátkom čase.

Ak by hackli iPhone, dostali by najväčšiu finančnú odmenu 

chatovacia aplikácia na iPhone s hackerom a riziko
Zdroj: Unsplash / Volodymyr Hryshchenko (úprava redakcie)

Hneď počas prvého dňa konania súťaže sa podarilo objaviť dve chyby nultého dňa pri Samsungu Galaxy S23 aj Xiaomi 13 Pro. Jeden z tímov, ktorý sa zúčastnil podujatia a hovorí si Viettel dokázal hacknúť Xiaomi 13 Pro za pomoci jednej jedinej bezpečnostnej chyby. Za tento úspech získal tím až 40 000 dolárov a 4 body Master of Pwn.

Druhý tím TAR Labs SG využil komplikovanejší postup na to, aby sa dostal do modelu Galaxy S23 Ultra. Za tento úspech obdržal v súťaži 25 000 $ a 5 bodov Master of Pwn. 

Bližšie podrobnosti o hackoch žiaľ neboli zverejnené, takže nevieme, ako boli vykonané a ani aké riziko reálne predstavujú. Treba však zdôrazniť, že tieto informácie boli s vysokou pravdepodobnosťou zámerne skryté, aby ich nemohol niekto zneužiť na nekalé účely.

Zaujímavosťou je tiež to, že Samsung a Xiaomi pozorne sledujú tieto typy udalostí, aby mohli následne aplikovať zmeny a opravy do svojich produktov, ktoré sú hackermi napádané na pravidelnej báze.

V neposlednom rade sme tiež zistili, že aj keď vedci v bolesti bezpečnosti sa mohli zamerať na iPhone 14, ktorý mal byť na súťaži dostupný, podľa portálu Bleepingcomputer sa o to nikto z nich nepokúsil. Finančná odmena za objavenie bezpečnostnej chyby v smartfóne s operačným systémom iOS môže v tomto prípade dosahovať až 350 000 $! Asi to nebude náhoda.

Prečítajte si tiež  Ako nastaviť vlastný tón zvonenia na iPhone?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -