Apple je jedným z najlepších biznis spoločností na svete. Jeho produkty totižto držia trvalú maržu v priemere niekde okolo 50-60% a darí sa mu to takmer pri každom jednom zariadení, ktoré má v ponuke. Dôvodom je samozrejme podstatne vyššia cenovka oproti konkurencií, čo pocíti každý zákazník vo svojom vrecku. iPhone SE je ale iný, jeho cena je v porovnaní s ostatnými iPhonmi až príliš nízko. Dokázalo si tu Apple udržať štandardne vysokú maržu?

Ako je na tom Apple s maržou pri iPhone SE?

Mnohé spoločnosti sa snažia vyrobiť čo najlacnejší možný telefón a tak šetria na komponentoch a marža na ich finálnych zariadeniach sa pohybuje okolo 10%. Samozrejme treba tu počítať vývoj, reklamu a marketing, konečné číslo teda môže byť ešte nižšie. Apple je ale niekde inde. Na výrobe príliš nešetrí, no jeho zariadenia tiež nie sú zadarmo.

- Reklama -

Marža na priemernom produkte býva okolo 50-60% a pokiaľ má človek povedzme 128GB iPhone 6S Plus, percentá môžu rásť ešte vyššie, dokonca môžu atakovať 70%. Tu ale nerátame náklady na vývoj a marketing, tie asi tiež nie sú najnižšie, no percentá až tak zásadne nezmenia, možno okolo 5-10%. Náklady na výrobu samotného produktu bývajú celkom nízke.

Napríklad taký iPhone 5S predstavoval položku na výrobu okolo $200, čo bolo samozrejme skvelé, keďže telefón štartoval na cenovke $599. Jeho mladší braček, iPhone SE ale začína na $399 a technicky ide o to isté zariadenie. Ako je teda na tom s cenou a hlavne maržou Apple pri tomto produkte? Vďaka prvým analýzam to už vieme a zostali sme sami prekvapení.

iPhone SE - svetapple.sk

Apple drží maržu pri novinke stále na úrovni 50%! Cena telefónu totižto pomerne výrazne klesla, pretože mnohé diely boli použité práve zo staršieho modelu 5S a keďže boli častokrát aj staršie a jednoduchšie na výrobu, cenovka mohla ísť dole.

Apple takto skresal výrobné náklady na toto zariadenie na úroveň $160. To samozrejme nie je najmenej , ale pokiaľ sa pozrieme len na samotný displej, ktorý stál pri modeli 5S okolo $40 a pri SE stojí len polovicu, Applu sa skutočne podarilo ušetriť.

Základ tvorí pritom 16GB varianta a začína na úrovni $399. Znamená to teda asi 60% maržu pre Apple. Rátajme ale s ďalšími nákladmi na spomínaný vývoj a marketing a dostaneme sa zhruba na 50%. To je stále viac než dosť a Apple tým potvrdilo, že aj keď je SE lacný, neznamená to, že na ňom nezarobí. Práve naopak, zarobí a veľmi veľa!

iPhone SE - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.