AppStore treba brať absolútne vážne, nakoľko tento obchod sám o sebe (aj keď len pomocou mikro platieb) dokáže zarobiť slušné miliardy dolárov každý jeden rok. Ľudia na celom svete kupujú aplikácie, poväčšine hry, na to, aby sa zabavili. Sú tu ale aj užitočné programy, ktoré ti môžu výrazne pomôcť. V Amerike jeden používateľ minie na AppStore zhruba $40 ročne. Koľko minieš ty?

AppStore v USA

AppStore sa na trhu objavil ešte v roku 2008 po tom, ako sa podarilo Steva Jobsa presvedčiť, aby iPhone nemal tak veľmi uzavretý operačný systém a aby mali vývojári tretích strán prežitosť vyvíjať svoje vlastné aplikácie pre iPhone. Jobsovi sa tento dnes už fantastický nápad príliš nepáčil. Chcel mať systém dokonalý a len s tým, čo sám schváli, ale nakoniec prikývol pod podmienkou, že tu bude veľmi prísny schvaľovací proces, cez ktorý len tak hocijaké appky neprejdú.

- Reklama -

Podarilo sa. Apple vybudovalo najziskovejší interentový obchod s aplikáciami na svete a ročne na ňom aj zarobí niekoľko miliárd dolárov. AppStore je sprístupnený na celom svete a zároveň je aj extrémne populárny. Ľudia tu radi míňajú svoje peniaze.

V USA to vychádza na priemerného používateľa ročne na $40, čo je skutočne veľmi pekné číslo. Minimálne ak vezmeme do úvahy fakt, že tu míňajú aj ďaleko viac. V podstate to vychádza tak, že si každý jeden používateľ mesačne zakúpi aspoň jednu položku za zhruba $3. Za rok 2015 bola priemerná suma „len“ zhruba $35. Je tu teda nárast, aj keď pomerne malý.

Zaujímavé je tiež to, koľko aplikácií taký používateľ vo svojom iPhone má. Kým v roku 2015 to bolo 35 aplikácií, tento rok toto číslo pokleslo na 33, aj keď sa kapacity iPhonov razantne zväčšili. Tento prieskum bol robený na zložke vyše 130 miliónoch používateľoch z celej Ameriky. Údaje z neho budú teda pomerne presné.

Nás ale zaujíma to, koľko zhruba minieš v AppStore za jeden rok ty. Sám za seba viem, že aplikácie až tak nenakupujem. Nie je to z finančného hľadiska, ale proste ich nepotrebujem. Platím si len za mesačnú Apple Music, ale to sa do AppStore neráta. Moje osobné výdavky môžu byť pokojne do sumy 10 eur. Ako je to teda u teba?

Průměrný Američan utratí v App Store ročně 40 dolarů. Kolik vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.