Apple prišlo s prvým iPadom pred siedmymi rokmi a dnes je to najpredávanejší tablet na svete, aj keď to častokrát tak nevyzerá. Práve Apple drží prvé miesto v predajoch v tejto kategórií produktov a nedorovnáva sa naň ani Samsung a ani žiadna iná konkurenčná spoločnosť. V súčasnosti spoločnosť s nahryznutým jablkom v logu drží 24,6% trhu, zatiaľ čo druhá spoločnosť pod ním, Samsung len 16,5% trhu!

Dlhodobý neúspech

Hoci to na grafe vyzerá dobre, všetko v prospech Apple, nie je to až také dobré, ako by sa mohlo zdať. Ono totižto je rozdiel v tom, či je Apple prvé a v tom či sa firme na danom poli v určitom segmente darí. A nedarí. iPadu dlhodobo klesajú po niekoľkých percentách predaje, v podstate to ide zo štvrťroka na štvrťrok. To však klesajú všetkým tabletom, i keď taký Samsung v podstate nezaznamenal rozdiel. Predaje boli rovnaké ako minulý rok.

- Reklama -

Apple ale úplne rovnaké predaje nemalo a pohoršilo si smerom dole. Celkovo to robí až 13% čo teda vôbec nie je málo a predaje boli o 1,4 milióna slabšie ako rok predtým. Uvidíme, ako sa spoločnosti bude dariť v predajoch svojich iPadov naďalej.

Informácie nám ale hovoria o tom, že hlavný problém iPadov je ich vysoká cena. Zákazník skrátka za požadovanú sumu nedostane to, čo by možno potreboval prípadne očakával. Ak by sa teda malo niečo zmeniť, určite cenová politika Applu.

Predstaviť lacnejší 9,7″ model na miesto iPadu Air 2 je síce dobrý nápad, ale nie dostatočné riešenie. Ceny musia klesnúť pri všetkých modeloch a nie o pár dolárov ale rádovo o desiatky až stovky. Kým nepríde zmena, obávame sa, že predaje budú klesať naďalej a naďalej, až raz Apple narazí na situáciu, kedy už nebude ani prvý a možno ani druhý v predajoch, ale predbehne ho ktorákoľvek konkurenčná spoločnosť!

iPad - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.