Apple by malo rásť, Samsung klesať!

0

Trh s mobilnými zariadeniami zažije v roku 2018 mierny prepad. Predá sa ich o čosi menej ako tento rok avšak nepôjde o žiadne dramatické čísla. Apple je v súčasnosti druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete. Jeho podieľ na trhu ma v následujúcom období začať rásť, Samsung, ktorý je celosvetovou jednotkou bude zažívať opačný jav. Tu sa objaví zase pokles.

Trh s mobilnými zariadeniami

Trh s mobilnými zariadeniami má do budúcnosti dosť skeptické predpovede. Dôvod je taký, že anayltici sa začínajú obávať inovácie, ktorú môžu výrobcovia ešte v tomto smere priniesť. Čím menej inovácie, tým menej záujmu a čím menej záujmu, tým menšie predaje. Je to jednoduché a logické. Druhá polovica roku 2017 bola o čosi slabšia, ako sa predpokladalo. Na základe toho hlásia analytici, že rok 2018 bude zažívať celkový prepad predajov. Nemalo by ísť o nič extra dramatické ale aj 2,8% je číslo, ktoré predstavuje milióny dolárov.

Samozrejme netreba to možno brať úplne na 100% vážne. Stačí jeden dobrý produkt od Apple a jedena silná vlajková loď od Samsungu a behom niekoľkých týždňov sa všetko razantne zmení. Nepredbiehajme ale, tí čo to odhadujú majú určite svoje vlastné výpočty.

Apple vs. Samsung

Zaujímavý by mal byť ale boj Applu a Samsungu. Tieto dve firmy zažívajú väčnú rivalitu a hoci je Juhokórejský gigant výrobca s väčším podielom na trhu, pri téme zisk už radšej tak vysoko nevyskakuje, nakoľko má v ponuke naozaj najrôznejšie a najlacnejšie modely. Apple sa snaží predávať iPhony s čo najvyššou maržou a aj preto je v tomto smere dlhodobo najziskovejší. Tento rok by mal dokonca stúpnuť aj jeho podiel na trhu.

Opäť pôjde len o desatinky ale ako sme už uviedli vyššie, aj takéto malé čísla predstavujú doslova milióny dolárov. Z 15,2% by mal poskočiť na 15,7%, čo je síce malý nárast ale aspoň nejaký. Najväčší konkurent a úhlavný nepriateľ Samsung zažije pokles a to o dosť výraznejší. Bavíme sa tu o väčšom čísle ako o 1%. Z 21,9% na 20,3%! Tretí konkurent je starý dobrý HUAWEI. Pri tom sa tiež očakáva rast, pomerne výrazný. Z 10,8% by si mal poskočiť až na 11,6%.

Apple by malo vzhľadom na lepšie špecifikácie svojich iPhonov zvýšiť aj objem výroby. Malo by ísť o 6% oproti minulému roku. Samsung aj v tomto smere zažije pokles. Ten sa bude týkať približne 5%. Začína sa dokonca šepkať, že Juhokórejský gigant má už roky najväčšej slávy za sebou ale dovolíme si oponovať, že toto sú proste veľmi odvážne tvrdenia a kedykoľvek sa môžu zmeniť. Stačí jeden dobrý krok!

Takto bude tento rok vyzerať celkový trh so smartfónmi - svetapple.sk

Takto bude tento rok vyzerať celkový trh so smartfónmi – svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk