Steve Jobs mal jednu charakteristickú vlastnosť. Išlo o to, že pokiaľ sa mu niečo nepáčilo, poprípade to nebolo „po jeho“ jednoducho to bolo na „ho*no“. V časoch, kedy vznikal prvý iPhone či iPad síce padla aj myšlienka stylusu ale Steve ju ako ináč odmietol so slovami, že ľudia majú prsty, tak ich budú používať. Na Keynote sme však uvideli niečo, čo by Jobs okamžite bez debaty zmietol zo stola. Minimálne podľa jeho slov. Nie je však stylus ako stylus.

Apple Pencil

Apple Pencil je novinka, ktorá nejedného skalného fanúšika poriadne zaskočila. Takmer nikto nie je proti nej ale Apple fanatici si jednoducho nevedia vysvetliť, ako ju mohlo Apple predstaviť. Veď Jobs by za niečo takéto všetkých rádovo povyhadzoval. Na jednej strane je takáto myšlienka veľmi atraktívna, pretože hovorí o paradoxe, ktorý nastal v najhodnotnejšej spoločnosti sveta. Skutočná pravda je ale niekde úplne inde. Nejde totiž len o stylus, Apple Pencil má omnoho hlbšiu myšlienku!

Steve Jobs nikdy nechcel stylusom ovládať ani jedno zo svojich zariadení a mal na to naozaj dobrý dôvod. Prišlo mu to jednoducho neprirodzené, pretože na ovládanie čohokoľvek chcel používať svoje vlastné prsty. Toto sa mu v Apple podarilo presadiť a objavil sa iPhone s Multitouch kapacitným displejom, ktorý bol ovládateľný len a len rukami, poprípade niečim vodivým, čo znamenalo, že žiaden plastový, kovový či iný hrot nebolo možné použiť.

Apple Pencil - svetapple.sk
Apple Pencil – Apple

Mal pravdu

Steve mal pravdu, k ovládaniu zariadenia sa naozaj nehodilo nič iné ako tvoja vlastná ruka. Čovek jednoducho miluje veci, ktoré môže ovládať priamo a dokonca mu to príde aj prirodzenejšie. Pri iPade Pro a novinke Apple Pencil to je všetko tak trochu ináč.

Celé je to totiž navrhnuté tak, aby sa hlavné úkony ovládania robili pomocou rúk a do toho slúžila „inteligentná ceruzka“ len ako akési doplnkové príslušenstvo (napríklad pre dizajnérov). Klikať a písať je samozrejme prirodzenejšie rukou ale napríklad kresliť či upravovať rôzne veci je naopak prirodzenejšie pomocou ceruzky. Práve preto sa tento stylus nevolá Apple Pen ale Apple Pencil. Je určený napríklad na kreslenie a podobne. Všetci milujeme ovládanie prstami, ale pokiaľ máme pomocou prstov kresliť, tak nás to niekoho nebaví a niet sa čomu čudovať.

Už od malička totiž pracujeme s perami, cerzukami, fixkami, farbičkami či podobne. Sú to akési pomôcky k bežnému životu a rovnako tak je to aj pri Apple Pencil. Všetko na iPade bude fungovať aj bez tejto ceruzky ale pokiaľ bude mať človek potrebu niečo nakresliť, vytvoriť či upraviť, nebude s tým žiaden problém. Steve teda v tejto veci mal pravdu, ale je dosť možné, že na niečo podobné by bol pristúpil aj on sám!

Prečítajte si tiež  OneDrive pre iOS dostalo podporu 3D Touch a Apple Pencil
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.