Tak ako sme už dávnejšie avizovali, Apple sa predsalen ešte rozhodlo vrátiť späť do starých koľají a predstavilo menší iPhone SE, ktorý ponúka 4″ displej rovnako, ako iPhone 5S. Toto zariadenie je s iPhonom 5S zhodné v podstate aj dizajnovo. Okrem drobných zmien je totožný a rozoznať ho na ulici bude vážny problém. Model SE ponúka aj novú farebnú kombináciu “Rose Gold”, ktorú klasický iPhone 5S neponúkol!

Výkon

Začneme asi tým, čo každého zaujíma a to je výkon nového 4″ iPhonu. Apple v tomto smere nechcelo ostať ani zďaleka pozadu a novinku vybavilo prakticky tým, čo nájdeme aj v iPhone 6S či iPhone 6S Plus.

- Reklama -

Pracuje tu teda procesor Apple A9 s fantastickým výkonom, vďaka čomu pôjde o jeden z najvýkonnejších smartfónov na svete. O kapacite pamäte RAM zatiaľ nič nevieme ale predpokladáme, že tu nájdeme 2GB rovnako, ako v iPhone 6S! Ďalšia skvelá informácia je, že procesor je až 2 krát výkonnejší ako v iPhone 5S a grafický výkon zariadenia ponúkne až trojnásobný výkon oproti modelu 5S. Nejde tu teda o obyčajnú evolúciu ale skôr o revolúciu!

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.10.56

Fotoaparát

Apple nezabudlo ani na fotoaparát, ktorý je v prípade iPhonu určite jedna z najdôležitejších vecí a ľudia sa aj kvôli nemu rozhodujú nad spoločnosťou Apple. V tomto smere SE nemôže zaostávať a keďže mal iPhone 5S už pomerne zastaralý čip, Apple ho nahradilo tým z iPhonu 6S. Ten má rozlíšenie až 12 Mpx a novinka zvládne natáčať video až pri 4K, čo určite poteší nejedného video-fanúšika.

Rovnako tu potom nájdeme spomalené módy, ako aj zrýchlený mód. Telefón dokáže odfotiť panorámu s rozlíšením neskutočných 63 Mpx a tiež sa dá zvoliť, či budeš natáčať FullHD alebo 4K.

Výborné je aj to, že pri tejto novinke žiadne dizajnérske prešľapy kvôli fotoaparátu neprišli. Hovoríme najmä o vytŕčajúcej šošovke objektívu, ktorú mnohí kritizovali na iPhone 6/6S a budú ju zrejme kritizovať aj na iPhone 7. V prípade menšieho modelu je fotoaparát krásne zakomponovaný do tela zariadenia. Na zadnej strane potom nájdeme aj klasický true-tone blesk.

Apple pridalo po vzore iPhonu 6S a iPhonu 6S Plus aj Live Photos a tiež tiež Selfie blesk, ktorý funguje tak, že sa zjasní displej a urobí fotografiu, ktorá vyzerá ako odfotená bleskom. Je to vlastne úplne rovnaká technológia, akú nájdeme aj v aplikácií Snapchat.

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.10.45

Dizajn

Dizajn zariadenia je, ako sme už uviedli vyššie, pomerne jednoduchý. Celý produkt vychádza z klasického 4″ iPhonu 5S, ktorý bol predstavený v roku 2013 a jeho dizajn niesol ešte rok pred ním aj iPhone 5. Je teda takmer neuveriteľné, že ostal praktický rovnaký. Pri tom nezabudnime na to, že smartfón bude k dispozícií minimálne dva roky a keďže iPhone 5 tu máme od roku 2012, jeho dizajn by tu mohol fungovať prakticky 6-7 rokov čo je v spotrebnej elektronike neskutočná doba. Len tak pre predstavu, pred 6 rokmi prišiel prvý iPhone 4, vlastne v tomto období sme stále mali len model 3GS!

Apple teda potvrdzuje to, že je nadčasové aj v dizajne aj keď popravde, mnohí môžu byť celkom sklamaní, keďže iPhone SE v tomto smere nepriniesol absolútne nič nové (okrem “Rose Gold”)!

Cena a dostupnosť

Dostávame sa k poslednej časti tohto článku a to je cena a dostupnosť. iPhony nie sú lacná záležitosť a očakávali sme, že ani najmenší model SE nebude najlacnejší. To sme ale netušili ako to s cenou dopadne. A teraz počúvaj dobre. Smartfón začína na čiastke 399$. Táto cena je doslova fantastická a je to presne to, o čom sme všetci snívali, no neverili sme tomu až do Keynote. Väčšie verzie už budú každá o 100$ drahšie. Apple teda potvrdilo, že vie robiť kompromis aj v cene!

Ak si sa rozhodol pre možnosť prvú, dostupný bude už 31.3.2016 vo všetkých verzách a farebných kombináciách. Máš sa očividne na čo tešiť a my Applu držíme s predajmi palce, predsa len má tento malý model potenciál byť úspešný, čo povieš? Viac o zariadení sa dozvieš na oficiálnych stránkach Apple.

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.11.11

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.