Po roku a pol, od kedy Apple predstavilo naozaj fantastický iPad Air 2 prišiel čas na jeho obmenu. Novinka, ktorú práve predstavilo Apple ale neprichádza s názvom iPad Air 3 ale s názvom iPad Pro. Apple sa rozhodlo pomenovať svoj iPad inak, ako mnohí očakávali a tak máme na trhu dva iPady Pro s rozličnými veľkosťami displeja.

Výkon

Výkon by mal ostať obdobný ako v 12,9″ iPade Pro. V novinke nájdeme Apple A9X procesor, ktorý je jeden z najvýkonnejších vo svojom obore vôbec a ponúka výkon omnoho vyšší ako množstvo počítačov. Apple teda s výkonom pri iPade Pro 9,7″  absolútne vyhralo na poli s tabletmi a len ťažko sa nájde niečo tak výkonné, čo by bolo schopné zdolať túto novinku.

Len tak mimochodom, iPad Pro s 9,7″ displejom by mal ponúkať pravdepodobne rovnakú operačnú pamäť RAM ako jeho väčší bratček s 12,9″ displejom. Hlavným dôvodom je to, že HW mal zostať úplne rovnaký. Znamená to teda 4GB!

To je fantastická hodnota a najmä na Apple, ktoré sa dlhodobo zdržovalo akéhokoľvek navyšovania RAM v iOS zariadeniach. Poslednou dobou ale môžeme vidieť, že svoju snahu vzdáva a viac sa snaží vyhovieť ľuďom. 4GB sa hodia jednoducho vždy a všade a to je super!

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.25.46

Displej

Nový 9,7″ displej je až o 25% svetlejší ako predchádzajúce modely. Ide o najsvetlejší displej na svete čo sa tabletov týka. Taktiež je lepší čo sa týka odrazov. Dokáže ich absorbovať až o 40% viac ako iné tablety, vďaka čomu by nemusel byť problém s novým iPadom na slnku. Táto novinka bude samozrejme ponúkať aj novú funkciu z iOS 9.3 a to je Night Shift.

Displej bude rovnako tak podporovať aj stylus Apple Pencil, ktorý Apple predstavilo ešte minulý rok s iPadom Pro 12,9″ displejom. Okrem iného v spoločnosti vymakali aj dotyk počas práce s Apple Pencil.

Opretá ruka o displej by teda nemala robiť žiaden problém. V tomto smere musíme povedať, že ide o fantastický progres. Oh, a skoro sme zabudli na farby. Nový displej má podstatne jasnejšie farby a farebnú škálu ako jeho predchodca!

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.25.37

Dizajn

Dizajn zariadenia moc asi komentovať nemôžme. To, či sa niekomu páči alebo nie, je už subjektívny názor. Na druhej strane, ak sa niekomu páči iPad, tento iPad asi nebude v jeho očiach ničím výnimočným, pretože vyzerá prakticky rovnako, ako jeho väčší brat s 12,9″ displejom. Zmenu tu ale predsa len nájdeme a vlastne, nebudeme ju musieť ani nejako špeciálne hľadať.

Stačí sa pozrieť na zadnú stranu kde nájdme celkom nový fotoaparát a Apple tu tak trošku opätovne potvrdilo svoj dizajnový prešľap z minulosti. Vytŕčajúca šošovka! Nie, nie je to vtip. Nový iPad ju naozaj ponúka a vyzerá úplne rovnako, ako na iPhone 6/6S.

To si Apple naozaj dovolí dať na produkt niečo, čo mnohí nenávidíme z predošlého produktu? No nechajme to tak. Pod fotoaparátom sa objavila ešte jedna novinka a tou LED dióda.

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.25.56

Fotoaparát

Fantastický fotoaparát, ktorý prináša iPad Pro nie je v Apple svete až taká novinka. Nájdeme ho aj v iPhone 6S a po novom aj v iPhone SE. Ide o 12Mpx čip, ktorý dokáže natáčať 4K video a rovnako tak zvládne aj panorámu s rozlíšením až 63Mpx. Nová je aj vyššie spomenutá LED dióda alebo skôr True Tone Flash. Celý fotoaparát vyzerá, akoby vystrihnutý z iPhonu 6S a to nás trošku mrzí. Nevyzerá to podľa nás vôbec dobre.

Apple to mohlo predsalen urobiť elegantnejšie a navyše si nie sme úplne istí, či je toto riešenie úplne ideálne aj z pohľadu samotného fotoaparátu, ktorý bude takýmto spôsobom náchylnejší na poškriabanie. Každopádne kvalita fotky sa zlepší a o to primárne šlo. To vyšlo aj keď za daň, ktorá nás mrzí!

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.26.20

Cena a dostupnosť

Dostávame sa k poslednej časti tohto článku a to je cena a dostupnosť. Novinka prináša pomerne vysokú cenovku, ale základ tvorí 32GB. Ide o sumu 599$, za ktorú ale človek dostane naozaj kúsok poriadneho produktu.

Ďalší pamäťový variant prinesie 128GB a to za cenu 759$ a teraz pozor, Apple predstavilo aj 256GB verziu za cenu 899$. Apple teda potvrdil, že iPad nie je lacný špás ale na druhú stranu nechal v predaji aj starší model Air 2, ktorý má stále čo ponúknuť a to za skvelú cenu 399$.

Dostupný bude 31.3.2016 a predobjednávky začnú o týždeň skôr, teda 24.3. Máme sa teda na čo tešiť a dúfajme, že sa k nám do redakčného testu dostane čo najrýchlejšie. Nevieme sa ho už totižto dočkať! 🙂

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.25.25

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here