Dlho sme očakávali, že niekedy v marci príde Keynote, na ktorej spoločnosť Apple predstaví dlho očakávané nové tablety, ktorými bude chcieť zabodovať a zdvihnúť predaje súčasných modelov. Čakali sme čakali, no nakoniec sa ukázalo, že žiadna Keynote nebude. Apple nové iPady predstavilo v podstate „potichu“ bez akéhokoľvek náznaku. Tak či onak, nový iPad je von a my môžeme polemizovať či pozdvihne v súčasnej dobe nepriaznivé predaje!

Len evolúcia

Hoci sme očakávali veľkú revolúciu, tak ako nám to povedal aj sám CEO spoločnosti Apple Tim Cook, dočkali sme sa len akejsi evolúcie toho, čo už dnes poznáme. Žiaden bezrámčekový OLED displej sa tu nekonal a rovnako tak neprišla ani výrazná zmena dizajnu. Všetko je v podstate po starom.

- Reklama -

Poteší ale určite už len fakt, že nová generácia 9,7″ iPadu prišla s nižšou cenovkou! V podstate o to tu aj išlo. Preto Apple nerobilo žiadne veľké promo ani akcie, nešlo totižto o novú generáciu iPadov. Tých sa dočkáme asi až niekedy v priebehu roka. Išlo len o predstavenie lacnejšieho modelu, ktorý nahradí iPad Air 2. Ide o akýsi „lacný iPad“!

Pod kapotou nového tabletu sa preto neskrýva nič nové alebo prevratné o čom by sme mohli písať „ovácie“. Ide čisto len o výrobok z toho, čo už dnes poznáme. Tým ale nechceme povedať, že toto zariadenie je zlé. To vôbec nie. Poháňa ho napríklad výkonnejší Apple A9 procesor, ktorý nájdeme napríklad v iPhone 6S a iPhone 6S Plus.

Okrem iného tu je samozrejme aj Touch ID či kvalitný 8mpx fotoaparát. Hoci je fotenie s iPadom celkom diskutabilná téma, ľudia to robia radi a Apple sa im snaží v tomto smere vyhovieť. Preto aj na obyčajnom tablete, ktorý by mal byť určený na všetko iné, len nie na fotenie, nájdeme kvalitný objektív.

Ako sme už uviedli vyššie, nejde o žiadnu revolúciu, ale len evolúciu. Mierne pozmenený dizajn podčiarkuje hlavne cena. To by malo byť najväčšie lákadlo pre zákazníka. Apple sa rozhodlo trošku stiahnuť a novinku budeš môcť kúpiť vo verzií s 32GB úložiskom už za $329, čo je zhruba o $69 menej ako stál doteraz iPad Air 2. Pri tom však dostaneš väčšiu 32GB verziu, takže sa to celkom oplatí.

Ak budeš chcieť aj mobilné dáta, zaplatíš podstatne viac. Za 32GB variant to je $459. Tam už je oproti predošlej verzií rozdiel menší, zhruba len $19.  Tablet je dostupný v 3 farebných prevedeniach, a to ako strieborný, zlatý a Space Gray. Predobjednávky budú dostupné už 24.3.2017 takže o pár dni. Prvý zákazníci si ho budú môcť zakúpiť už počas budúceho týždňa.

Nový 9,7″ iPad – svetapple.sk

Náš verdikt

Hoci sa nestalo nič prevratné, teší nás, že sme sa dočkali aspoň takejto aktualizácie. Už sme sa totižto mierne báli, že Apple na iPady rezignovalo a chcelo ich predstaviť len takýmto spôsobom. Hoci je pravda, že práve iPad Air 2. a po novom tento nový „iPad“ budú tvoriť väčšinu predajov, tie pravé „revolučné“ iPady ešte len prídu niekedy v priebehu tohto roka. Najväčším problémom iPadu bola vraj jeho vysoká cena. To sa týmto spôsobom Apple pokúsilo minimalizovať, čo bol určite dobrý krok.

Možno nie sme nadšení, predsalen neprišlo nič vyslovene nové, ale aspoň sa iPad bude môcť dostať aj ku tým, ktorí si ho doteraz pre vysokú cenovku a silnú konkurenciu nemohli dovoliť. A či to pomôže predajom? Nie sme analytici, takže na túto otázku odpovieme až niekedy v priebehu roka, kedy budeme poznať presnejšie čísla! 🙂

Nový 9,7" iPad - svetapple.sk
Nový 9,7″ iPad – svetapple.sk
Nový 9,7" iPad - svetapple.sk
Nový 9,7″ iPad – svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.