Už samozrejme všetci dobre vieme, že Apple predstaví iPhone X, ktorého najväčšia novinka bude práve displej. Ten okrem iného prinesie pre toto zariadenie po prvý krát OLED technológiu, ktorá je už roky populárna pri konkurencií, napríklad pri Samsungu. Je energeticky výhodnejšia a často krát ponúka aj o čosi presnejšie farby. Prečo sa jej ale niektorí výrobcovia boja? Má jeden dlhodobý problém, s ktorým si ale Apple evidentne poradilo. Je to vypaľovanie pixelov.

Vypálené pixely

Pokiaľ na OLED displeji svieti jedna otvorená strana príliš dlho, občas sa stane, že tu daný pixel akoby ostane a na displeji sa rázom objavia tzv. duchovia. Najlepšie to vidno asi na Samsungoch v predajniach, ktoré nonstop svietia a často tu vidno úvodné menu aj keď práve človek prezerá nejakú web stránku. Určite s tým nie je ani sám výrobca spokojný a nebude s tým spokojný ani Apple. Navyše Apple nakupuje OLED displeje práve od Samsungu, čo by teoreticky mohol byť problém. Hovoríme o tom ale len v teoretickej rovine práve preto, lebo iPhone X prinesie technológiu, ktorá sa volá v skrytom kóde ako „supports-burnin-mitigation“.

- Reklama -

Nevieme ako to bude fungovať. To nám pravdepodobne povedia až zajtra, no v praxi napríklad Samsung využíva technológiu, kedy telefón rozsvieti iný pixel vedľa predošlého pixelu, aby ani jeden nesvietil jednou farbou príliš dlho. Túto technológiu ale využíva iba pri niektorých modeloch a pravdepodobne aj to len pri tých, ktoré prinášajú vysoké 2K rozlíšenie aby zmena nebola viditeľná voľným okom. Uvidíme, akého rozlíšenia sa dočkáme pri iPhone X, no predpokladáme, že to bude FullHD a tu už by niečo podobné teoreticky mohlo byť viditeľné.

Uvidíme, ako to teda bude vyzerať v praxi, no veľmi prajeme Applu aby práve toto nebol kameň úrazu budúceho iPhonu 8. OLED displej totižto prinesie aj veľké množstvo výhod, z ktorých sa budeme môcť tešiť denne niekoľko krát. Jedna z nich je napríklad dokonalá čierna farba, ktorá dokáže byť ešte viac kontrastná a zároveň omnoho úspornejšia ako LCD panel. Pri OLED totižto platí pravidlo čierny pixel=vypnutý pixel a to dokáže urobiť veľa. Hlavne pri tom nádhernom 5,8″ displeji, ktorý nám iPhone X prinesie!

iPhone X - svetapple.sk

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.