Minule sme napísali pomerne úspešný článok o tom, ako sa Apple až príliš ženie za ziskom a o tom, že už raz v minulosti sa spoločnosť za ziskom hnala, no dopadlo to takmer bankrotom. Dnes prinášame druhú časť zo série článkov, ktorými chceme upozorniť na to, že Apple už nie je to, čo býval a Steve Jobs by zrejme úplne nechcel aby spoločnosť napredovala týmto smerom. Dúfajme, že sa to čoskoro zmení. Dnes si rozoberieme operačnú pamäť RAM v iPhone a iPade.

RAM

Dnešný článok by sme chceli venovať najmä pamäti RAM v iOS zariadeniach. Naša redakcia totiž vôbec nie je spokojná s tým, čo Apple montuje do svojho iPhonu či iPadu. Do minulého roku sme totiž mohli kúpiť len iPhony či iPady s 1GB RAM. Na jednej strane je pravda, že optimalizácia hardwaru a softwaru je v prípade Apple na špičkovej úrovni, ale netreba zabúdať ani na to, že nie všetko dokáže Apple ťahať z tejto optimalizácie. Pozrime sa napríklad na niektoré hry, ktoré jednoducho na vykresľovanie potrebujú viacej RAMky (pekne to vidno pri GTA San Andreas, pokiaľ si ho človek pustí na iPade mini s 512mb RAM a na iPade mini 2 s 1GB RAM).

Taktiež sa malá “ramka” ukazuje aj napríklad pri otvorených kartách v Safari. Pokiaľ ich je otvorených príliš veľa, dosť ju to zaťažuje a celá aplikácia padá, poprípade seká. Dnes je doba, kedy konkurencia ponúka aj 4GB RAM a iPhone prišiel s “veľkou novinkou” – 2GB RAM až v iPhone 6S. Prečo však považujeme 2GB RAM za novinku? Veď konkurencia to má už dva – tri roky. Apple mohlo 2GB pridať už do minuloročných iPhonov čím by sa zbavilo niektorých nepríjemností. Osobne som mal sem tam problém s 1GB a reálne som pociťoval, že by sa hodilo navýšiť. Aký bol problém namontovať do iPhonu 6 Plus 2GB namiesto 1GB? Apple by to podľa všetkého ani nestálo o moc viac. Problém je ale niekde inde!

Apple totiž myslí dopredu. Jednoducho nám pripadá, že je rok pozadu. To si trochu protirečí, že? Máme vysvetlenie. Apple vie, čo bude v danom období “in” a tak to schválne predstaví až o rok neskôr. Všetci sme chceli pri iPhone 6 lepší foťák, ale toho sme sa dočkali až pri modeli 6S. Všetci sme očakávali, že Apple predstaví 2GB RAM už v minuloročných modeloch iPhonu. Čo sa stalo? Väčšia RAM prišla až tento rok. Apple teda tým, že do svojich zariadení dlhodobo montovalo pomerne malú operačnú pamäť dosť zarobil. Nie preto, že by ušetril na danom komponente ale tým, že o rok neskôr dal svojim fanúšikom a používateľom dôvod, aby svoj iPhone vymenili za novší model.

iPhone mohol mať 2GB RAM už dávno! - svetapple.sk
iPhone mohol mať 2GB RAM už dávno! – svetapple.sk

Je viac ako jasné, že keby 2GB RAM prišla už minulý rok, iPhonu 6 zaručene neuškodí. Aj keď budú vždy ľudia tvrdiť, že iPhone nepotrebuje veľa RAM, sem tam pravdu nemajú a iPhone naozaj potrebuje aspoň 2GB na to, aby bol schopný byť najlepším smartfónom na svete. Uvidíme, ako sa to teda bude vyvíjať v budúcnosti, no žiaľ sa obávame, že ľudí zachviľu nebude baviť platiť svoj mesačný plat za telefón, korý je jednoducho pomalý, poprípade sa nechytá svojimi novinkami na konkurenciu.

Práve to by mohlo Apple dostať presne tam, kam sa zaručene už nikdy dostať nechce. Ľudí by raz mohlo prestať baviť prispievať spoločnosti, ktorá na svojich zariadeniach ukazuje svojim používateľom, že z nich chce vytiahnuť aj posledný cent. Je to tak pri operačnej pamäti, ale aj pri klasickej pamäti a politike s úložiskom, kedy je rozdiel medzi základnou a o stupeň väčšou kapacitou až 48GB!

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here