Keď som bol dnes ráno v obchode a kupoval si niekoľko drobností, zistil som, že pri sebe nemám peňaženku, a tak ani hotovosť či kartu. Vo vrecku som však mal iPhone, no vzhľadom na to, že ide o model 5S, tak som sa otočil, vrátil nákup a šiel si domov po peňaženku. Medzitým však predo mnou stál chlapík, ktorý platil pomocou nejakého Samsungu. Vtedy ma napadlo, že mobilné platby tu sú, no mi ich nevidíme, nie sú totiž vôbec populárne! Zmení to nový iPhone?

NFC

Tento čip sa v dnešnej dobe nachádza v každom smartfóne vyššej triedy. Okrem posielania rôznych súborov nám umožňuje sprostredkovávať aj mobilné platby, no my túto službu nevyužívame („Applisti“ už vôbec nie 🙂 ) Dlho som však rozmýšľal prečo, až som dospel k názoru, že platenie mobilom nie je až tak spopularizované. Každý, kto totiž podobný čip vo svojom Androide má, platí aj tak kartou. Jednak je to jednoduchšie a zároveň aj bezpečnejšie. Tento problém sa však pokúsilo zmeniť Apple, a preto môžme vidieť v oboch nových iPhonoch NFC a zároveň službu ApplePay, ktorá má za úlohu spopularizovať platenie mobilom!

NFC.77b3d35309dbfe614c09d1ccfdf47c844414

 3 dôvody prečo by malo byť takéto platenie populárnejšie!

1. Rýchlosť

Prvým z troch dôvodov je rýchlosť platenia. Veľa z nás totiž pri nakupovaní drží svoj iPhone priamo v ruke, no pri platení si ho musí schovať do vrecka a z peňaženky vyťahovať peniaze, či kartu. Po novom nebudete musieť nič vyťahovať a „peňaženku“ budete mať priamo v ruke!

2. Bezpečnosť

Druhým dôvodom je celková bezpečnosť pri nakupovaní. Nikto vám totiž nemanipuluje s kartou a taktiež nevidí žiadne čísla. Vy medzi tým len priložíte svoj iPhone k bezkontaktnému terminálu a platbu potvrdíte svojim vlastným otlačkom prsta.

3. Je to Cool!

Síce veľmi nerád o tom píšem, no medzi používateľmi iPhonu sa nájde aj veľké množstvo takých, ktorí ho neberú ako špičkové zariadenie a smartfón, ale skôr ako módny doplnok. Pre takých bude ukazovanie svojho iPhonu aj predavačke pri pokladni absolútne blaho!

Samozrejme dôvodov je omnoho viac, ako reklama, či snaha samotného Apple, ktorú vynaložilo do rozvoja týchto platieb. Hlavné je, že nám niečo podobné umožnilo a my sa nebudeme musieť vracať domov po peňaženku! 🙂 Myslíme si teda, že rozvoj naozaj zafunguje a Apple ukáže novú cestu alebo lepšie povedané revolúciu!

Prečítajte si tiež  Apple má problém: iPhone 13 trpí na zvláštne sa chovajúcu obrazovku. Nestretli ste sa s ružovým displejom aj vy?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.