Spoločnosť Apple je v súčasnosti asi úplne všade téma číslo 1. Takmer na každom technologickom webe sa dneš rieši to, čo a kedy firma predstaví. Jednou z veľmi očakávaných noviniek nie sú len samotné produkty ako iPhone či iPad ale aj software. Apple každý rok predstavuje nové operačné systémy, myslíme samozrejme iOS a OSX. Tento rok nebude výnimkou a ty sa teraz spolu snami môžeš pozrieť, na čo sa môžeme tešiť. Bude iOS 10 evolúciou alebo revolúciou?

Čo očakávame od iOS 10? Bude to evolúcia alebo revolúcia?

Hoci je tu iOS 9 na prvý pohľad len pomerne krátko, pravda je taká, že onedlho bude oslavovať rok od svojho predstavenia a od vydania prvej beta verzie. A keďže po roku automaticky prichádza nový systém, automaticky musíme hovoriť o iOS 10. Čo môžeme od tejto novinky očakávať? V prvom rade by som chcel všetkých upokojiť tým, že nepríde žiadna nová revolúcia.

- Reklama -

iOS by mal vyzerať v podstate tak, ako dnes. Nijaké zásadné dizajnové zmeny neočakávame my a ani analytici, ktorí zisťujú prakticky každý jeden deň, čo nové pre nás firma chystá. Predsa len tu ale zopár zmien bude. V prvom rade očakávame príchod vylepšeného a inteligentnejšieho ovládacieho centra, a teda lišty, ktorá sa vyťahuje zospodu displeja.

Tá by mohla dostať okrem nových funkcií aj napríklad možnosť ľubovolne si zvoliť funkcie, ktoré sa tu majú nachádzať. Nie každý totižto prioritne potrebuje stopky či režim “nerušiť”. Niekto by možno radšej privítal možnosť zapínania a vypínania mobilných dát či napríklad rýchlejšie zapínanie a vypínanie šetrenia energie. Ak Apple zapracuje na ovládacom centre, mohlo by zjednodušiť prístup bez odomykania aspoň z časti do niektorých aplikácií vďaka technológií 3D Touch.

iOS 10 - svetapple.sk

Ďalšie zmeny očakávame priamo v systéme, po novom by malo byť možné vymazať alebo aspoň skryť vstavané aplikácie, ktoré celkom nepotrebujeme. Znamená to teda, že napríklad aplikáciu Akcie, ktorú zaiste nepotrebuje väčšina slovákov jednoducho niekde v systéme skryjeme a nebude nás zbytočne otravovať. To isté aj aplikácia Apple Watch.

Ľuďom, ktorí hodinky nevlastnia určite zbytočne na ploche zavadzia a veľmi radi by ju z plochy odstránili. Presne to by mohla nová funkcia umožniť a nás to samozrejme veľmi teší. Okrem iného by sme sa mohli tešiť aj z rozšírenejších funkcií v 3D Touch. V súčasnosti síce systém ponúka takéto funkcie pre iPhone 6S a 6S Plus, no ani zďaleka nie sú tak integrované, ako by integrované mohli byť.

V iOS 10 by sme sa nemuseli tešiť len na rozšírené funkcie a funkcionalitu 3D Touch, ale tiež na nových Emoji smajlíkov, ktorých by malo byť 74. Už minulý rok ich pribudlo pomerne dosť, no a teraz sa ešte viac rozšíria. Svoje emócie budeš môcť teda vyjadriť ďalšími smajlíkmi.

Nakoniec sú samozrejmé vylepšenia v oblasti rýchlosti a stability. Apple by sa malo pokúsiť o čo najstabilnejší systém a podporovať bude najstaršie iPhone 5. Používatelia modelu 4S môžu teda na kompatibilitu zabudnúť. To, kedy sa novinky presne dočkáme zatiaľ presne nevieme, ale očakávame, že to bude niekedy v júni tohto roka. Sú to teda približne už len dva mesiace do predstavenia iOS 10!

iOS 10 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.