Pokiaľ si sledoval prezentáciu 12. septembra, pravdepodobne si zaznamenal, že všetky nové iPhony prichádzajú aj s novinkou True Tone displeja. Ono to vlastne nie je až taká novinka, pretože niečo podobné Apple používa už dlhšiu dobu v iPadoch. Dôležité je ale vedieť, čo to vlastne je a ako sa to dá používať. Poďme si to v rýchlosti zhrnúť!

True Tone blesk

Na to aby sme to vlastne všetko pochopili, musíme začať pekne postupne. True Tone Blesk je každý blesk, ktorý sa vyskytol na iPhone od roku 2013, kedy s ním prišil po prvý krát iPhone 5S. Telefón obsiahoval dve LED diódy. Jedna svietila na bielo a druhá zase na žlto. Pomocou senzorov následne dokázal iPhone zistiť, aké je okolité svetlo a pomocou algoritmu vytvoriť fotografiu, ktorá je čo najvernejšia. Telefón vlastne vytváral okolo 1000 farbených teplôt vďaka kombinácií týchto dvoch LED diód. Dnes je True Tone blesk dokonca poskladaný až zo 4 LED diód (iPhone 7 a vyššie) vďaka čomu sme sa dostali na ďalšiu úroveň kvality fotografie, ktorá nie je vytvorená za ideálnych svetelných podmienok. Ako to ale súvisí s displejom?

- Reklama -
iPhone 5S, prvé zariadenie s True Tone bleskom - svetapple.sk
iPhone 5S, prvé zariadenie s True Tone bleskom – svetapple.sk

True Tone displej

Ono je to vlastne veľmi jednoduché a už teraz asi aj logické. iPhone ako aj iPa obsahujú špeciálne senzory, ktoré dokážu odsledovať okolité svetlo a jeho teplotu. Následne displej prispôsobí farby tak aby to bolo pre oko čo najpríjemnejšie a hlavne čo najprirodzenejšie. Pre lepšiu predstavu, pokiaľ vojdeš do svetlom zožltnutej miestnosti, biele farby v displeji by ti mohli trochu ťahať oči. Displej sa ti preto prispôsobí a displej funguje v odtieňoch žltej.

Dobre je vyskúšať si to na bielom papieri. Displej by mal fungovať úplne rovnako. Nie je to samozrejme nič prevratné ale určite ide o vynikajúcu novinku, ktorá mnohých poteší. Veď zrak máme len jeden a toto značne šetrí naše oči!

takto to funguje v praxi - svetapple.sk
takto to funguje v praxi – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.