Na trh bola tento rok uvedená už druhá generácia iPhonu SE. Prvý model Apple predstavilo ešte v roku 2016 a vychádzal z iPhonu 5S. Druhá generácia vychádza z iPhonu 8. Možno, že aj vy ste už rozmýšľali nad tým, čo vlastne znamená označenie „SE“. V dnešnom krátkom článku vám to objasníme.

Čo znamená „SE“ v názve nového iPhonu?

Apple označuje svoje iPhony číselne prakticky od prvej generácie. „Original iPhone“ (2007) bol nazývaný aj ako iPhone 2G (kvôli sieti). Neskôr prišiel iPhone 3G, 3GS, 4, 4S (číslo už označovalo generáciu) a takto to pokračovalo ďalej. Označenia sa samozrejme každým rokom jemne menia, upravujú a dopĺňajú. Medzičasom sme tak mohli spoznať aj iPhone 5C, iPhone X, iPhone XR a ďalšie. Nespomenuli sme ale iPhone SE, ktorý je tu snami už viac ako 4 roky.

Jeho pôvodná generácia bola predstavená ešte v roku 2016 a dizajnovo vychádzala z iPhonu 5S (2013). Apple ho značne vylepšilo a zakomponovalo do vnútra komponenty z iPhonu 6S (2015). Výsledkom bolo zariadenie, ktoré nieslo názov „iPhone SE.“..

Tento rok sa to v podstate celé zopakovalo. Jablková spoločnosť použila dizajn z iPhonu 8 a skombinovala ho s komponentami z iPhonu 11. Výsledkom je iPhone SE 2020 alebo iPhone SE 2. generácie. No a čo vlastne znamená toto jeho záhadné meno? Odpoveď je jednoduchá.

SE = Special Edition

Nakoľko sú tieto modely v podstate len „vedľajšími produktmi“ popri vlajkových lodiach, Apple ich nechce označovať číselne. Samozrejme, tento rok mohli v Cupertine označiť SE 2. generácie aj ako iPhone 9 (ten nebol nikdy predstavený). Ale vzhľadom ale na to, že už máme iPhone 11, bolo by to asi trochu divné. Označenie „SE“ je skratkou pre „Special Edition“ a teda špeciálne vydanie.

To je takýmto šikovným spôsobom oddelené od klasického predstavovania vlajkových modelov. Ak by sme si to chceli rozobrať na drobné, nie je to v podstate nová generácia ale „špeciálna edícia iPhonu 8“. Pokiaľ teda bude niekto rozmýšľať nad tým, prečo Apple označuje iPhony ako „SE“, môžete mu jednoducho odpovedať…

Haptic Touch na iPhone SE 2 nepodporuje to, čo na ostatných modeloch funguje.
Čo znamená „SE“ v názve nového iPhonu?
Prečítajte si tiež  Resident Evil 4 mieri na iPhone 15 Pro: Cena bude extrémne vysoká
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.