Apple chce byť tou najmodernejšou spoločnosťou na svete a na to, aby sa to mohlo naplniť musí používať to najmodernejšie, čo je práve k dispozícii. S tým súvisia aj technológie, ktoré používa. Nejde len o to, aké sú to technológie, ale aj o to, akými výrobnými procesmi sa vyrábajú. Najnovšie Intel oznámil, že nové procesory bude onedlho schopný vyrábať 10nm technológiou. Je možné, že tieto procesory nájdeme už v budúcom iPhone!

Konečné sa zbavenie závislosti na Samsungu?

Apple je tak trochu závislé na spoločnosti Samsung. Nejde len o to, že spolupracujú na báze výroby displejov. Apple sa snaží od tejto výroby oslobodiť a aj preto hľadá nových partnerov napríklad v spoločnosti LG a podobne. Samsung však zrejme stále dodáva procesory pre iPhone či iPad. Je síce pravda, že množstvo týchto procesorov je už len minimálne, no stále tu tie procesory sú. Nový partner, ktorý by to potenciálne mohol zmeniť, je firma Intel, ktorá má vo výrobe tejto technológie bohaté, dlhoročné skúsenosti.

- Reklama -

Len pár dní dozadu Intel oznámil, že čochvíľa začne s výrobou nových ARM procesorov 10nm výrobným procesom. Je dosť možné, že práve týmto procesom budú vyrábané aj procesory v iPhone 8, pôjde o procesory Apple A11. Intel by sa mal týmto krokom stať veľkým hráčom aj pri výrobe ARM procesorov v budúcnosti. Konkurovať by mohol či už to spomínanému Samsungu alebo TSMC, ktorý vyrába väčšinu procesorov Apple A9. Tento krok je naozaj veľký a odvážny. Na druhú stranu, v tomto biznise sú veľké peniaze a Intel si to určite dobre uvedomuje.

Apple má na druhú stranu v tomto smere veľkú výhodu, nakoľko tu nemá už len jedného či dvoch, ale hneď troch výrobcov, ktorý preň chcú vyrábať. Spolupráca s Applom znamená veľa práce a veľa práce znamená veľa peňazí. Každá z troch firiem to bude chcieť využiť a ponúknuť Applu čo najvýhodnejšiu ponuku na výrobu procesorov. Apple to určite využije vo svoj prospech. V konečnom dôsledku ušetrí na výrobe a dobre môže rozložiť aj sily, vďaka čomu urýchli výrobu. Môže síce nastať podobný problém ako minulý rok, kedy boli procesory od TSMC o čosi lepšie ako tie od Samsungu, ale v konečnom dôsledku, medzi nimi až taký rozdiel nebol. Išlo skôr o klasický “novinársky” rozruch.

Apple - svetapple.sk

Až v budúcnosti

Ako sa ukazuje, na nové čipy od spoločnosti Intel si ešte budeme musieť počkať. Pokiaľ sa ich Apple rozhodne dlhšie testovať, uvidíme ich až niekedy v rokoch 2018-2019. Pokiaľ ale pôjde všetko podľa plánov, dočkať sa ich môžeme už na budúci rok v iPhone 8, ktorý má byť sám o sebe extrémne výkonný a hlavne veľmi revolučný. V súčasnosti už Apple a Intel spolupracujú na báze výroby čipov. Nejde však o žiadne procesory, ale o LTE čipy.

Ak teda všetko pôjde podľa plánu, prvé čipy z tejto kooperácie budeme môcť nájsť v iPhone 8 alebo iPhone 8S. Veľmi sa samozrejme tešíme a dúfame, že budú poriadne výkonné a hlavne kvalitné a bezproblémové. Nechceme predsa, aby sa zase prehrievali, kradli zbytočne viac baterky a nefungovali tak, ako by si Apple želalo.

Apple Intel - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.