Apple a dizajn sú dve slovíčka, ktoré sa spolu skloňujú už od samotného počiatku firmy koncom sedemdesiatych rokov, kedy si dali Steve Jobs spolu so Stevom Wozniakom záležať aj na architektúre nových počítačov a návrhu plošných spojov na základnej doske. Jobs bol akoby posadnutý dizajnom a ako sa ukázalo, urobil z Applu bestseller. Dnes poznáme niekoľko príkladných dizajnov, ktoré sú nadčasové a nemajú problém uchytiť sa aj dnes. Ukážeme ti jeden z nich!

iPhone 5 – 2012

iPhone bol predstavený ešte v roku 2012 a ako prvý iPhone v histórii značky ponúkal niečo, čo bolo u iPhonov neobvyklé. Ponúka teda väčší displej, ktorého uhlopriečka je až 4″. Používatelia sa teda konečne dočkali väčšej dotykovej plochy, na ktorej budú môcť pozerať videá, hrať hry prípadne posielať správy. Nezabúdajme ale aj na zvyšok. iPhone 5 prichádza totižto aj s celkom novým dizajnom zadnej hliníkov strany. 3,5 mm jack sa presúva na spodnú stranu a zadok zdobí luxusný hliník kombinovaný so sklom.

- Reklama -

Telefón je hranatý, no za to veľmi pekný. Jeho dizajn je jednoduchý a premyslený do každého jedného detailu, čo my používatelia veľmi oceňujeme. iPhone 5 prišiel v dvoch verziách. Prvá bola Black a bola trošku kontroverzná, pretože sa dala rýchlo poškriabať. Druhá verzia bola Silver (z prednej strany biela) a tá už bola o čosi odolnejšia. Telefón zožal veľký úspech aj pochvalu a tak se sa mohli posunúť ďalej!

iPhone 5 - svetapple.sk

iPhone 5S – 2013

Len o rok na to prichádza omnoho revolučnejší iPhone, ktorý ale opäť vyzerá rovnako. Kontroverznú čiernu farbu nahradila krajšia „Space Gray“, ktorú má Apple v ponuke doteraz, no a potom pribudla zlatá varianta, takzvaná „Champagne Gold“. Telefón kopíroval nádherné tvary staršieho iPhonu 5 a dopĺňala ich nádielka nových technológií, ktorými nás spoločnosť potešila. Tak napríklad sme tu poprvýkrát našli Touch ID (snímač otlačkov prstov). Bol tu aj TrueTone Flash pre lepšie fotografie.

Procesor Apple A7 a koprocesor M7 boli poprvýkrát použité na 64-bitovej architektúre v mobilných zariadeniach (dnes len tak mimochodom absolútny štandard) a iPhone 5S si kúpilo obrovské množstvo ľudí aj po tom, ako už bol na trhu jeho konkurent iPhone 6 či 6S!

iPhone 5S - svetapple.sk

iPhone SE – 2016

Ako tak roky plynuli, ľudia stále 5S-ko kupovali. Jasné, nebolo to už v takom veľkom množstve, ale telefón sa evidentne tešil pomerne veľkej popularite. Apple sa preto rozhodlo, že spojí príjemné s užitočným a predstavilo iPhone SE. Bol to vlastne iPhone 6S (vtedy najnovší model) naprataný do menšieho tela ale so všetkými technológiami ako procesor či fotoaparát. Okrem iného, toto zariadenie zdobila aj menšia cenovka čo bolo pre ľudí ako balzam na dušu. iPhone SE si tiež našiel milióny spokojných zákazníkov a Apple na tom zarobilo balík!

iPhone SE - svetapple.sk

2017?

Na konci sa dostávame ku dnešnému dňu. iPhone SE je na trhu už niečo vyše roka a stále sa spokojne predáva. Nie je nám jasné, či chce Apple pokračovať s jeho dizajnom ale náš názor je, že už skôr nie. Ak by sa ale náhodou rozhodlo ponechať tento dizajn,  asi by nič nepokazilo a telefón by si rýchlo získal nových zákazníkov. Uvidíme, dokedy ostane súčasný iPhone SE v ponuke.

Bude to do septembra alebo do nového roka? Otázka neznáma, ale jednu odpoveď máme. Telefón sa predáva v podstate s jedným dizajnom už 5 rokov a 5 rokov je v technologickom priemysle celá večnosť. Ak máš ale fantastický dizajn a telefón, ktorí masy milujú, možno niektoré pravidla nemusia byť vždy úplne pravdivé!

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.