Prakticky už od januára sledujeme prípad Apple vs. FBI, v ktorom hral významnú rolu istý terorista so San Bernardina. Ten spolu so svojou manželkou spáchal teroristický útok, ktorý má žiaľ až 14 obetí. FBI sa dostala k iPhonu tohto teroristu, no Apple nechcelo smartfón kvôli ochrane osobných údajov odomknúť. Nešlo o to, že by podporovalo terorizmus, ale na základe toho, že svoje telefóny predáva ako najbezpečnejšie na svete, chcela aby ľudia videli, že neurobí výnimku. FBI sa ale nevzdala a nakoniec sa do iPhonu 5C dostala. Nová informácia ale hovorí, že celý tento „škandál“ bol vlastne úplne zbytočný.

FBI prelomila iPhone 5C, nakoniec jej to však nebolo nič platné!

FBI prakticky urobila pred celým svetom veľkú show, kedy od Apple vyslovene požadovala aby odomkol iPhone teroristu zo San Bernardinu. Apple ale túto žiadosť neustále odmietal a tak prišlo na súdy. Apple dokonca dostal príkaz aby FBI pomohlo s odomknutím zariadeniam ale tvrdilo, že nemá ako, keďže kľúče k telefónom nepozná.

- Reklama -

Zdalo sa teda, že Apple tento boj vyhralo a FBI nemá absolútne žiadnu šancu. iPhone 5C mal kvalitné zabezpečenie a bolo prakticky nemožné dostať sa doň. Čo ale nevyzerá ako možné sa niekedy môže stať realitou a presne tak tomu bolo aj v tomto prípade. Nezávislá skupina hackerov odomkla pre FBI iPhone a netrpezlivá štátna zložka konečne mohla nazrieť dnu.

iPhone 5C - svetapple.sk

Pri tom, ako bol iPhone 5C odomknutý sa zistilo, že má istú bezpečnostnú chybu, ktorá však nie je na novších zariadeniach, teda od 5S hore. Zatiaľ nevieme, či Apple o chybe vie, keďže ju FBI a ani hackerská skupina stále neprezradila, no určite už pracuje na jej nájdení, či prípadnom odstránení.

Každopádne, 4 mesiace sme dennodenne čítali a počúvali o tom, ako Apple podporuje teroristov a o tom, ako si nemôže FBI dovoľovať narúšať naše súkromie. Bol to proste obrovský škandál, pri ktorom sa svet rozdelil sa na dva tábory. Tí, ktorí stáli za Applom, ktoré svoje stanovisko dokázalo pretlačiť až do samotného konca, no a potom tí, ktorí boli proti Apple a mysleli si, že Apple podporuje teroristov. No a výsledok?

Výsledok nebol napokon žiaden. Hoci v FBI telefón otvorili, vraj v ňom nenašli absolútne nič, čo by sa týkalo tohto prípadu alebo nájdeniu iných teroristov. Výsledok bol takmer nulový aj keď na druhej strane, keby telefón obsahoval nejaké dôležité informácie, mohli predísť ďalším teroristickým útokom. Bol to teda veľký cirkus a FBI z toho vyšla úplne naprázdno. Myslíme si, že spor medzi Applom a vládnou zložkou stále neskončil a situáciu budeme aj naďalej sledovať. Aký máš názor na celý tento prípad ty?

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.