Každý, kto kedy vlastnil iPhone asi musí uznať, že aj keď základných 16GB stačí, na dnešnú dobu je to málo. Predsalen žijeme v roku 2016, kedy sú všetky súbory podstatne väčšie, ako boli predtým. IOS 10 bol predstavený len pár dní dozadu a už dnes vieme, že sa naň môžu tešiť všetci súčasní majitelia iPhonu, ktorí majú základnú 16GB pamäť a tiež majitelia väčších úložísk. Dôvod je, že Apple predstavilo iOS 10 s lepšou optimalizáciou pamäte.

Viac miesta na každej verzii

Poväčšine píšeme o optimalizácií systému iOS v súvislosti s tým, že celý systém beží akosi rýchlejšie, aplikácie toľko nepadajú, nemrznú a všetko je akosi viac plynulé. Dnes ale píšeme o inej optimalizácií. Tentokrát o takej, z ktorej budeš určite nadšený, či už máš 16GB alebo 128GB pamäťovú variantu. Apple sa totižto pomerne dosť dobre pohralo s iOS 10 a získalo tak pre nás všetkých obrovské množstvo miesta, ktoré môžeme zužitkovať omnoho lepšie ako doteraz.

- Reklama -

Ako už určite vieš, akonáhle si zakúpiš nový iPhone so základnou 16GB pamäťou, pravda je taká, že k dispozícii nemáš ani len túto pamäť. Reálne máš len okolo 13GB, zvyšné 3GB ti zaberá systém, čo je samozrejme celkom logické. To isté platí ale aj pri väčších variantoch. Pri 64GB verzií je strata približne 9GB. Akonáhle si zakúpiš iPhone so 128GB pamäťou, strata sa rovná približne až 15GB. Pri iOS 10 sa to ale celé zmení, ako postrehol istý uživateľ, Apple niečo spravilo, pretože mu na jeho 128GB iPhone 6S pribudlo pomerne slušných 10GB.

iOS 10 s lepšou optimalizáciou pamäte

Akonáhle aktualizoval na novšiu verziu, zrazu nemal “len” 70GB ale vyše 80GB, čo je naozaj veľký a slušný nárast. Najmä ak vezmeme do úvahy, že Apple by malo mať čo sa iOS 10 týka viac obsadeného miesta a to preto, lebo priniesol opäť obrovské množstvo noviniek, ktoré by mali zabrať nejaké to miesto. Pravda je ale taká, že tak ako sa vývojári nového operačného systému sústredili na to, aby bolo noviniek čo najviac, sústredili sa aj na to, aby boli čo najlepšie optimalizované a to sa zjavne podarilo. Úbytok miesta je totižto viditeľný a mnohí vývojári so základným úložiskom si to už dnes pochvaľujú. Na základných 16GB verziách vraj pribudlo približne 1,5GB. Nie je to síce veľa, ale je to viac a pri tak malej pamäti sa aj takéto “málo” ráta.

iOS 10 - svetapple.sk

Čo to vlastne Apple optimalizovalo keď nezmenšilo systém?

Ako sme sa už mali možnosť dozvedieť, Apple tento rok naozaj nič z iOS neodstránilo. Nájdeme tu presne tie isté súbory, ktoré tu boli predtým. Rovnako tak neubudlo ani z aplikácií, ktoré tu boli systémovo nainštalované. Čo sa teda zmenilo? Apple aktualizovalo nástroje na ukladanie fotografií, hudobných súborov a ďalších vecí, ktoré doteraz zaberali obrovské množstvo miesta. Ako sa tu pekne ukázalo, Apple ešte stále myslí na používateľov, ktorí majú menšiu kapacitu vo svojom zariadení.

Netreba totižto zabúdať na to, že nový iPhone 7 by sa už konečne mal rozlúčiť so základnou 16GB verziou a mala by ju nahradiť väčšia 32GB, ktorá zmizla v roku 2014 s príchodom iPhonu 6. Vtedy ju nahradila 64GB verzia. Teraz by sa obľúbená verzia mala vrátiť, ale mala by byť základom. Zároveň to bude dobré lákadlo na nákup nového iPhonu 7 v septembri tohto roka. To zas bude šialenstvo! 🙂

iOS - svetapple.sk
iOS 10 s lepšou optimalizáciou pamäte
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here