Veď schválne, vyskúšaj si to aj ty sám. Zapni si na svojom iPhone kalkulačku a rýchlo naťukaj príklad 1+2+3. Výsledok ti skoro vždy vyjde 23 čo je poriadne nelogické a zariadenie ako iPhone by nemalo ani na stotinu sekundy zapochybovať. Problém ale nie je v systéme ako takom. Všetko tu funguje ako má. Vysvetlíme ti, kde je vlastne problém!

Záhadný problém v kalkulačke

Internetom sa začali šíriť informácie o tom, že iOS 11 má v sebe obrovskú chybu, ktorá nedovoľuje zrátať na pohľad úplne primitívny príklad 1+2+3. Výsledok vyhadzuje 23 a my si môžeme myslieť, že nejaký programátor tejto kalkulačky asi na matematike príliš dlho nesedel. Toto predsa zráta aj malé dieťa. Chyba ale nie je v samotnej kalkulačke. Jej kód aj funkčnosť je perfektná a v podstate nikdy nezapochybuje. Horšie je to už ale s používateľským rozhraním, ktoré jej úplne tak nepraje. Ako to myslíme? Je to jednoduché.

- Reklama -

Urob to isté. Zadaj  1+2+3, no tento raz pomaly. Vualááá výsledok je 6! Ako je teda možné, že to na prvý krát nevyšlo? Dôvodom je príliš dlhá animácia. Všimneš si to, ak si napríklad zapneš zvuk (alebo sa pozorne pozeráš na displej, ktorý ti ukazuje, čo vlastne stláčaš). Ak túto číselnú kombináciu naťukáš príliš rýchlo, kalkulačka dostane v podstate len informáciu 1+2 čo sa rovná 2 a následne vynechá +. Keď máš výsledok 2 a stalčíš 3, dopíše sa k celému číslu a vyjde ti 23. Nejde teda o žiadnu veľkú chybu ale na druhú stranu by sa Apple mohlo s dokonalosťou kalkulačky v najbližšej aktualizácií trošku viacej pohrať.

Mnohí ju používajú denne a takéto preklepy sa im môžu veľmi ľahko stať. Ono to potom pri výpočtoch na stavbách, pri peniazoch či inde, kde sa s číslami pracuje nie je úplne jedno. (PS: na videu je 24, spôsobené to je tým, že autor stlačil na konci ešte raz „+“).

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.