Pamätám si na svoj prvý iPhone 3GS ako by to bolo včera. Presne 8.2.2010 mi prišiel domov cez kuriéra a ja som sa tak stal Apple fanúšikom ako víno. Trvá to až dodnes, kedy som sa dostal k iPhonu 6 Plus a teda predinštalovanému operačnému systému iOS 8. Už od počiatku badám niekoľko výraznejších chýb, ktoré však nie sú také strašné, aby mi znechutili používanie smartfónu. Tak ako každého ma však zaujíma, či bol systém v starších zariadeniach (tentokrát iOS 3) rýchlejší, ako jeho súčasná verzia!

iOS 3 vs. iOS 8

Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať, každopádne, čo sa týka niektorých funkcií, môžme tu vidieť citeľné spomalenie napríklad pri zapnutí telefónu alebo multitaskingu, kedy displeju chvíľu trvá, kým zareaguje. Rovnako je citeľné aj v prípade, že z multitaskingu prejdete priamo do aplikácie, kedy ešte pár sekúnd trvá, kým je ju možné vôbec použiť. V tomto prípade to teda vyzerá vo výhodu pre iOS 3 ale má to jeden háčik!

- Reklama -

Samotné iOS 3 bolo predstavené ešte v roku 2009, čo je vlastne o 5 rokov skôr ako iOS 8. Znamená to teda toľko, že tento operačný systém musí zvládať omnoho náročnejšie úlohy ako tomu bolo v tej dobe. Samozrejme, ku všetkému je prispôsobený výkon iPhonu 6 a tak sa nemôžme vyhovárať na to, že Apple by jednoducho vyrobilo slabý hardware. Každopádne, test bol uskutočnený na iPhone 2G (2007) a tak bol iOS 3 predsa len o dosť novším systémom ako smartfón a aj tak bol dokonalo optimalizovaný.

iOS - svtapple.sk
iOS – svtapple.sk

iOS 9

Apple si je samozrejme vedomé toho, že v prípade iOS 8 jednoducho pochybil a nepodarilo sa mu vytvoriť tak stabilný operačný systém, aby ho bolo možné bezproblémovo používať. Každopádne iOS 9 už pomaličky klope na dvere a jedna z hlavných vecí, na ktoré sa Apple počas jeho vývoja zameriava, je maximálna stabilita. V praxi by to vraj malo znamenať to, že pokiaľ budete používať iOS 9 aj na najstaršom podporovanom zariadení (ktorým bude iPhone 5) mal by byť stabilnejší ako všetky predošlé verzie iOS. Nechajme sa teda prekvapiť!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.