iPhone 12 Pro vs iPhone 12 Pro Max – fotoaparáty

Ako iste viete, základný iPhone 12 mini a väčší iPhone 12 majú rovnaké šošovky fotoaparátov. iPhone 12 Pro je na tom o niečo lepšie a iPhone 12 Pro Max úplne najlepšie. Stoja za tým rozmery, ktoré umožnili zakomponovať do zadnej časti tela väčší kamerový modul a optickú stabilizáciu senzorov. Výsledkom sú kvalitnejšie zábery.

Profesionálny fotograf Austin Mann to preveril na vlastnej koži. Do testu vzal štandardný 6,1″ iPhone 12 Pro a väčší 6,7″ iPhone 12 Pro Max. Nafotil s nimi množstvo rovnakých/podobných záberov a dospel ku viacerým zisteniam.

Na začiatku musíme upozorniť, že iPhone 12 Pro Max má o niečo väčší snímač + pixely a odlišný objektív. Jeho hardvér má teda lepšie predpoklady k zaujímavejším výsledkom.

No a aj keď sú tu naozaj prítomné, sám Austin potvrdil, že rozdiely uvidí len malé percento používateľov. Výnimkou sú snáď iba scény s horším osvetlením (západ slnka alebo ulice v meste), kde sa lepší hardvér prejavuje o niečo výraznejšie.

V takejto situácii potrebuje 6,1″ model 2 sekundy snímania v nočnom režime, zatiaľ čo 6,7″ model iba jednu sekundu. Do senzoru preniká viac svetla, vďaka čomu sa skráti čas potrebný pre zachytávanie fotografie. Takisto pomáha aj optická stabilizácia senzorov, eliminujúca akékoľvek otrasy alebo pohyby objektívov.

S vyššie uvedeným súvisí aj fakt, že Austin hovorí o lepších výsledkoch pri snímaní scén so slabým osvetlením. Za použitia statívu a 30-sekundovej expozície vzniká menšie množstvo šumu. Ak sa pýtate, ako je to možné, odpoveď je jednoduchá. Väčší snímač = viac svetla.

iPhone 12 Pro Max ponúka aj 5x optický zoom (vs 4x optický zoom pri menšej verzii), dlhšiu ohniskovú vzdialenosť a kratšiu minimálnu rýchlosť uzávierky. Toto všetko prispieva k drobným detailom, ktoré vo finále vytvoria o niečo krajšie fotografie.

Verdikt

Austin pred testom očakával, že iPhone 12 Pro Max výrazne prekoná iPhone 12 Pro, no rozdiely boli obmedzené len na „veľmi konkrétne scény. Tešil sa hlavne z teleobjektívu a lepšej práce so svetlom, no na druhej strane skritizoval príliš veľké rozmery, ktoré komplikovali fotenie. Sám hovorí, že obe zariadenia priniesli obrovský skok v tejto oblasti a používatelia si prácu s fotoaparátom poriadne užijú. Do ktorej verzie pôjdete vy?

Prečítajte si tiež  Apple spustilo slovenské predobjednávky na iPhone 12!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.