Ako iste viete, spoločnosť Apple tento rok predstavila dve verzie 6,1″ iPhonu 13, ktoré sa nelíšia len cenou ale hlavne technológiami. Zatiaľ čo lacnejší model má štandardný OLED panel s obnovovacou frekvenciou 60 Hz, iPhone 13 Pro má ProMotion panel s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. To ale nie je jediný rozdiel.

Pravdepodobne kvôli fotoaparátu sa do lacnejšieho modelu zmestil väčší akumulátor. Konkrétne tu nájdeme batériu s kapacitou 3 227 mAh, pričom drahšia verzia Pro používa akumulátor s nižšou kapacitou 3 100 mAh. Zatiaľ hrá všetko v prospech základného 6,1″ iPhonu 13. Ako je to ale v praxi?

Apple používa ako príklad výdrže batérie dĺžku prehrávania videa. Povedzme si ale na rovinu, že v praxi robíme s našimi smartfónmi úplne iné veci, ktoré môžu byť buď náročnejšie alebo šetrnejšie (telefonovanie, surfovanie po webe, sociálne siete alebo hranie hier).

Už samotný technologický gigant ale v technických špecifikácách jednotlivých modelov naznačuje, že iPhone 13 vydrží 19 hodín prehrávania videa a iPhone 13 Pro až 22 hodín prehrávania videa čo je vzhľadom na vyššie uvedené fakty trochu zvláštne. Ako je to teda naozaj?

Porovnanie, ktorého výsledok je prekvapivý 

Na všetko sa nám pokúsilo odpovedať video od YouTube kanála PhoneBuff, ktoré preverilo výdrž batérie oboch modelov v tých najobjektívnejších podmienkach.

Hoci má iPhone 13 Pro 2x vyššiu obnovovaciu frekvenciu, netreba zabúdať, že tá je dynamická a v určitých situáciách môže pracovať aj na úrovni 10 Hz. Práve vtedy dramaticky šetrí batériu, pretože iPhone 13 má non-stop 60 Hz.

Za pomoci niekoľkominútového videa a špeciálneho robota sa podarilo zistiť, že iPhone 13 Pro skutočne vydrží o niečo dlhšie ako iPhone 13, no nejde o zásadný rozdiel. V čase keď prvému z nich zhasol displej, stav batérie na druhom zariadení ukazoval ešte 3 %. Vybilo sa presne o 9 minút neskôr.

Prečítajte si tiež  Výroba iPhonu 13 Pro je o niečo drahšia ako v prípade iPhonu 12 Pro. Prečo sa cena nemení?

Z uvedeného vyplýva, že ak si vyberáte iPhone 13 alebo iPhone 13 Pro podľa výdrže batérie, v podstate to nedáva zmysel, pretože oba modely sú na tom v tomto smere takmer na rovnako.

Na strane druhej, ak ste sa báli ProMotion displeja kvôli vyššej spotrebe, ani tieto obavy nepadli na úrodnú pôdu. Apple spravilo skvelú robotu a my sme za to vďační.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -