iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia ešte v januári 2007. Smartfón, ktorý raz a navždy zmenil pohľad na to, ako smartfóny používame prešiel skutočne dlhú cestu a zaznamenal obrovský vývoj. Aj keď nebol model 2G ani zďaleka dokonalý, aj to stačilo aby spôsobil revolúciu.

iPhone 2G oslavuje 12. rokov – čas beží ako voda

Steve Jobs sa 9. januára 2007 postavil na pódium Moscone Center v San Franciscu aby nám predstavil v budúcnosti najdôležitejší produkt, aký Apple predstavilo. Bol malý, volal sa iPhone a skĺbil v sebe iPod, Webový prehliadač a telefón. Mnohí ani len neverili, že toto zariadenie zažije úspech. Hlboko sa ale mýlili. iPhone spustil neuveriteľnú vlnu smartfónov, ktorá pretrváva doteraz.

Hoci bol predstavený ešte v januári, predaj začal až podstatne neskôr a to v júni. Je vo všeobecnosti známe, že počas pomerne dlhej prezentácie nebol iPhone ešte na 100% funkčný a vyladený. Vraj stačila malá chyba a prezentácia by dopadla fiaskom. Nakoniec sa to ale všetko vydarilo a show, ktorú predviedol Steve Jobs sa zaryla pamätníkom navždy do pamäti.

Bez fyzických tlačítok

Jedným z hlavných atribútov prvého iPhonu bol dotykových displej, ktorý nahrádzal fyzické tlačidla. Hoci bol prvý iPhone prezentovaný ako zariadenie bez tlačidiel predsa len uch tu pár bolo. V prvom rade ikonický Home Button, ktorým ste sa vrátili vždy späť. Potom tu bol Lock Button, v prípade, že ste chceli telefón uzamknúť alebo vypnúť. Nakoniec ešte tlačidla na nastavenie hlasitosti a režim mute.

Klávesnica bola ale na 100% systémová a v porovnaní s tým, čo sa snažili ponúkať vo svojich smartfónoch iní výrobcovia bola dokonalá. Perfektne sa písalo aj na dnes už maličkom 3,5″ displeji s ešte klasickým rozlíšením. Steve Jobs odsudzoval vtedy mimoriadne populárne stylusy. Dnes, keď iPhone 2G oslavuje 12. rokov Apple predáva 2. generáciu Apple Pencil.

Obrovský úspech a postupné vylaďovanie

Ako sme už písali vyššie, iPhone 2G nemal predpoklady u novinárov a konkurencie na to aby niekoho ohrozil. Podľa mnohých nemal šancu preraziť. Stal sa ale opak a Apple sa stalo priekopníkom medzi smartfónmi. iPhone 2G nebol ale dokonalý. Nemal napríklad kameru (možnosť zaznamenávať video, fotoaparát mal).

V tej dobe to už bolo pomerne bežné. Ďalším problémom bola vyššia cenovka (aj keď dnes sa na sume 499$ zasmejeme). Vtedy bol k dispozícií so 4GB úložiskom s možnosťou rozšírenia na 8GB s cenou 599$ za zariadenie.

Prečítajte si tiež  Objavili prvú zakázanú funkciu Apple Vision Pro: Výrobca to myslí dobre
iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. – svetapple.sk

V balení iPhonu 2G sa samozrejme nachádzal adaptér a slúchadlá. Nebolo to ale všetko. Apple do krabice medzi návody pridalo aj utierku z mikrovlákna a hlavne dokovaciu stanicu, ktorú si dnes môžete za 50-60€ dokúpiť samostatne. Už v roku 2007 sa podarilo predať 1,9 milióna kusov tohto zariadenia. Nie je to možno najviac oproti dnešku ale vtedy to bol obdivuhodný výkon.

Bez AppStore

Zaujímavé je pripomenúť aj to, že iPhone 2G oslavuje 12. rokov avšak AppStore o čosi menej. Dôvod je taký, že Steve Jobs bol zo začiatku proti tomu aby mali do systému prístup aj vývojári tretích strán. V iPhone 2G tak boli iba natívne aplikácie od Applu a nič iné. Už o rok neskôr bol ale Jobs presvedčený, že by sa mal vytvoriť internetový obchod s aplikáciami a tak vznikol práve AppStore.

Dnes si môžeme povedať, že aj tento krok bol kľúčový a dôležitý na to aby bol iPhone 2G tak populárny. Dnes si bez appiek život asi ani nevieme predstaviť. iPhone by bol nudný. Do budúcna teda držíme palce a dúfajme, že jablková spoločnosť bude aj naďalej prinášať minimálne tak skvelé produkty akým bol prvý iPhone.

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. – svetapple.sk

zdroj: appleinsid

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.