Ako si už určite postrehol aj na našich sociálnych sieťach, do redakcie nám konečne dorazil prvý iPhone 6S Plus, ktorý sme zakúpili vo farbe Space Gray, konkrétne v 64GB variante. Osobne som ho prevzal a po vytiahnutí som si užil naozaj krásny pocit, ktorý zažívam len raz do roka. Po pár minútach používania som ale zistil, že môj starší iPhone 6 Plus je takmer identický. Je to teda revolúcia alebo evolúcia?

iPhone 6S Plus!

Recenzií na iPhone 6S tu už bolo viacero a sami nechceme písať dlhý článok o tom, čo všetko tento iPhone ponúka, keď sám dobre vieš, aký je. Skôr by som sa chcel zamerať na to, či je pre používateľa predošlej generácie zakúpenie novšieho telefónu dosť zaujímavé a či sa to vôbec oplatí. Hneď po rozbalení z krabičky som zostal v takom nepríjemnom šoku. Nemal som totiž pocit, že som si kúpil nový iPhone ale skôr minulú generáciu s nápisom S na zadnej strane. Pokiaľ si človek zoberie 6S vo farbe inej ako Rose Gold, jednoducho musí rátať s tým, že jeho smartfón nebude nijako dizajnovo odlišný od predošlej generácie.

- Reklama -

Chcelo by to možno výraznejší rozdiel. Napríklad ako mal iPhone 4S. Ten síce ponúkol na bokoch 4 na miesto troch čiernych pásikov, ktoré oddeľovali antény, no ľudia dokázali aj z diaľky rozoznať, či má človek 4 alebo 4S. To isté platí aj pri modeli 5 a 5S. Tu prišiel iPhone s dvoma novými odtieňmi a taktiež výrazne odlišnou duálnou led diodov. No a čo iPhone 6 a 6S? Pokiaľ nebude človek volať s telefónom naopak tak, aby bolo vidno nápis “S” tak nikto nebude vedieť, o aké zariadenie vlastne ide. Nie, že by nám na tom nejako extra záležalo, ale ku každému iPhonu jednoducho patrí o čosi rozličnejší dizajn. Model 6S ti ho ale neponúkne, čo je trošku škoda a kazí to dojem.

Rozdiel oproti iPhonu 6 je takmer nulový! - svetapple.sk
Rozdiel oproti iPhonu 6 je takmer nulový! – svetapple.sk

Po zapnutí telefónu sa na teba novinky okamžite nevyrútia a ty máš pocit, ako by si ovládal predošlú 6-tku. To je ale omyl, pretože technológia 3D Touch sa ti vďaka sympatickému “klikaniu” okamžite zapáči a budeš sa s ňou hrať len tak bez príčiny. To ale nie je ani zďaleka to najlepšie. Okamžite ma prekvapila svižnosť a rýchlosť, akou som novinku ovládal. Nie, že by bol predošlý iPhone pomalý, ale toto sa jednoducho nedalo porovnávať. Ako som si neskôr overil, získal som ten “dobrý” kus s procesorom od TSMC a rýchlym akciám určite dopomohlo aj 2GB RAM.

Fotoaparát

Osobnú kapitolu tu má potom fotoaparát či už predný alebo zadný. Je tu cítiť pokrok a to pomerne výrazný. prvé fotografie, sme síce ešte nestihli poriadne nafotiť, no akonáhle ich budeme mať, ukážeme ti, ako dokáže fotiť táto novinka s 12Mpx čipom. Taktiež sme si vyskúšali optickú stabilizáciu videa. Aj tá funguje špičkovo a iPhonu dodáva prídavnú hodnotu. Len tak mimochodom, pokiaľ si porovnáme šošovky fotoaparátov, uvidíme pomerne výrazný rozdieľ. Kým na staršej “šestke” vidíme pekne do útrob, na 6S- je však sklíčko o čosi tmavšie a tak nevidíme “dnu” takmer vôbec. iPhone 6S Plus samozrejme prináša aj iné výhody, ale tie už nepovažujeme za natoľko dôležité, aby sme im venovali nejaký “extra” priestor. Výkon, fotoaparát a Force Touch sú v podstate tri hlavné veci, ktoré sa objavili či zlepšili.

Fotoaparát chválime. Apple v tomto smere urobilo dobrú prácu! - svetapple.sk
Fotoaparát chválime. Apple v tomto smere urobilo dobrú prácu! – svetapple.sk

Na otázku, či je model 6S Plus revolúcia alebo evolúcia a či sa oplatí prechod z predošlej generácie odpovedáme takto. iPhone 6S Plus nie je revolúcia, no ani evolúcia. Je to niečo medzi. Taký príjemný mix a doplnenie toho, čo v iPhone 6 chýbalo. Nie je tu ale nič prevratné (okrem výkonu), kvôli čomu by bolo potrbené potrhať sa za touto novinkou. Práve preto si myslíme, že ak nemeníš iPhone každý rok alebo len nechceš míňať peniaze, za novší model, nič sa nestane ak iPhone 6S vynecháš. Ak ale vlastníš iPhone 5 či 5S, tu už je rozdiel dá sa povedať obrovský. V takom prípade sa výmena oplatí! 🙂

Ak nevieš či si ho kúpiť alebo nie, my hovoríme, aby si počkal do iPhonu 7, teda minimálne pokiaľ nie si rovnaký fanatik ako my! :) - svetapple.sk
Ak nevieš či si ho kúpiť alebo nie, my hovoríme, aby si počkal do iPhonu 7, teda minimálne pokiaľ nie si rovnaký fanatik ako my! 🙂 – svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here