O tom, že Apple vyrába tie najrýchlejšie zariadenia na svete už dlhé roky bez toho, aby nejako extra vynikali v tabuľkových výkonoch vieme asi všetci. V dnešnej dobe nie je 2GB RAM naozaj nič extra a podobnou operačnou pamäťou dnes disponuje každý lacnejší Andorid. Väčší iPhone 7 Plus je na tom ešte o čosi lepšie, ten má už 3GB, čo sa považuje ako celkom slušné. Aký je reálny rozdiel medzi týmto menším a väčším bračekom? Poďme sa pozrieť na test!

Viac pamäte RAM?

Určite ťa napadá v hlave otázka, na čo má väčší model 3GB RAM, keď menšiemu iPhonu stačia len 2GB. Telefóny sú takmer identické, bolo teda navyšovanie vôbec potrebné? Odpoveď znie samozrejme áno. Tohtoročné navyšovanie malo hneď dva dôvody. Ten hlavný dôvod, pre ktorý bolo Apple nútene zvýšať kapacitu operačnej pamäte je dvojitá šošovka fotoaparátu. Nový iPhone má predsa len dva objektívy a nie jeden, čo je dvojnásobný problém o ktorý sa musí niečo postarať.

- Reklama -

Je síce pravda, že v tomto prípade by asi bohato stačili aj 2GB ale istota je istota a Apple si predsa nemôže dovoliť riskovať minúť o pár centov na kus menej v prípade, že by telefón mohol sekať prípadne nemusel fungovať tak dobre, ako má. Okrem toho však ponúka aj väčší displej, konkrétne ide o 5,5″ uhlopriečku s FullHD rozlíšením. Áno, aj to je lepšie ako na menšom iPhone 7 so 4,7″ displejom a “len” HD rozlíšením. Inými slovami, telefón musí spracovávať oveľa viac obrazových bodov, presne preto potrebuje väčšiu kapacitu pamäte RAM.

iPhone - svetapple.sk iPhone - svetapple.sk

Porovnanie

Okej, základné informácie sme si ozrejmili, poďme sa pozrieť na to, ako to vlastne celé funguje. Pozri si plnohodnotné porovnanie väčšieho a menšieho bračeka, ktoré ti ukáže ako veľmi sú oba rýchle a či ten jeden “gigabajt” hore dole urobí až taký zásadný rozdiel čo sa výkonu zariadení týka. Na záver článku ešte dodáme, že čo sa týka priamej konkurencie, v tomto prípade asi Samsungu Note 7, ten ponúka až neuveriteľné 4GB pamäte RAM. Takúto kapacitu mali pred pár rokmi drahšie počítače a nebolo to zas až tak dávno!

Tak či onak, aj keď je RAM-ka vyššia, produktu to príliš nepomohlo, pri priamom porovnaní s iPhonom 7 Plus dostal poriadne zabrať a nedokázal ho poraziť. Už teraz je teda jasné, že práve Apple vyrába asi najlepšie a najrýchlejšie smartfóny na svete aj keď treba do úvahy zobrať aj fakt, že patria medzi tie najdrahšie. Či už je to tak alebo onak, ak potrebuješ bežný telefón na komunikáciu so svetom a nič iné od neho neočakávaš, asi ti postačí aj nejaký low cost Android, ktorý kúpiš za pár desiatok či možno stoviek eur. Pokiaľ chceš špičku, ktorá ti ponúkne asi všetko, čo v súčasnosti môžeš od smartfónov dostať, iPhone je pre teba jak vyšitý. Tak čo si vyberieš?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.